czwartek, 10 grudnia 2015

Stacje kolejowe Polski - Lublin Północny

Lublin Północny to stacja kolejowa leżąca na terenie lubelskiej dzielnicy Tatary. Budynek dworca przez kilka ostatnich lat był zamknięty. Obecnie ponownie można w nim nabyć bilety na podróż koleją. Na pierwszym piętrze znajduje się sklep meblowy, kantor oraz usługi krawieckie. Zatrzymują się tu pociągi osobowe oraz pospieszne. Na stacji zainstalowano semafory świetlne. Na dworcu znajdują się 2 perony brzegowe, obsługujące wszystkie relacje połączeń regionalnych.

Przystanek kolejowy Lublin Północ istniał od początku XX wieku, a początkowo znajdował się około kilometra na wschód od obecnego. na terenie Zadębia.

Dzisiejszy dworzec powstał w roku 1972. Zbudowano go, aby obsługiwał połączenia regionalne, w dużej mierze przeznaczony był jako stacja docelowa dla robotników z lubelskiej FSC. Stary przystanek zlikwidowano i kilometr od niego rozpoczęto budowę dworca, z którego można było dostać się przejściem podziemnym bezpośrednio na teren zakładu. W latach 90. XX wieku wiele połączeń zostało zawieszonych, a sam dworzec zamknięty. Dworzec ponownie otwarto, jednak nie został odnowiony.

W latach 2012-2013 przeprowadzony został remont peronów oraz przejścia podziemnego. W czasie prac zlikwidowano dawny peron 1, formując w tym miejscu wygodną drogę dojścia do zespołu przystankowego.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane