wtorek, 1 grudnia 2015

SZCZECIN: zabytkowy wagon SN61 "Ganz" znów w historycznych barwach

Pasja pracowników Przewozów Regionalnych oraz wsparcie finansowe Województwa Zachodniopomorskiego pozwoliły na odrestaurowanie wagonu motorowego SN61-183. Pojazd został zaprezentowany podczas konferencji prasowej 25 listopada 2015 roku, na Wzgórzu Hetmańskim w Szczecinie. Egzemplarz ten to pojazd oryginalnie oznaczony numerem 189 i wyprodukowany w 1972 roku. Jest to jedyny czynny wagon tego typu w północnej części Polski i jeden z dwóch tego typu zachowanych w kraju w stanie czynnym.

Wagon został zakupiony przez Województwo Zachodniopomorskie w listopadzie 2010 roku od spółki PKP Cargo, która przeznaczyła go na złom. Modernizacja jednostki przeprowadzona została przez Koło Miłośników Kolei przy Zachodniopomorskim Oddziale spółki Przewozy Regionalne po godzinach, za darmo. Województwo Zachodniopomorskie natomiast przekazało środki na zakup niezbędnych materiałów do przeprowadzenia prac - w sumie 32 tysiące złotych.

Obecnie pozostaje problem braku pełnej dokumentacji technicznej niezbędnej do wykonania naprawy głównej oraz uzyskania świadectwa sprawności technicznej. A jest to niezbędne, aby „Ganz” mógł znowu przewozić pasażerów. Jednostka była jedną z atrakcji podczas obchodów 55-lecia lokomotywowni Szczecin Wzgórze Hetmańskie, jakie odbyły się w ubiegłą sobotę, 28 listopada.

fot. UMWZ

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane