niedziela, 27 grudnia 2015

Tramwaje w Polsce - Warszawa, linia 22

Po raz pierwszy tramwaje linii 22 wyjechały na ulice Warszawy 14 sierpnia 1908 roku, jako jedenasta z kolei linia tramwaju elektrycznego. Kursowały wówczas z Towarowej przez Twardą, Królewską, Krakowskie Przedmieście, Most Kierbedzia i Targową na Dworzec Terespolski. Bez większych zmian linia dotrwała do 1923 roku, kiedy to skorygowano jej przebieg przez Śródmieście, przenosząc trasę na Graniczną, Senatorską, pl. Teatralny i Trębacką. W 1928 roku jeszcze wydłużono jej trasę w Śródmieściu, kierując dodatkowo na Bielańską, Nalewki, Franciszkańską i Miodową. Ostatnią większą zmianą było wydłużenie linii w 1930 roku do Placu Narutowicza przed likwidacją 10 sierpnia 1933 roku.

Linia 22 powróciła na trasę 12 maja 1940 roku na trasie z  Koła przez Obozową, Młynarską, Leszno i Bielańską na Plac Teatralny. W 1941 roku zlikwidowano tranzytowe przejazdy przez warszawskie getto, kierując ją ulicami: Wolską, Chłodną i Senatorską, a w rok później wydłużono jej bieg przez Most Kierbedzia na Wiatraczną. Jeszcze w 1943 roku linia wróciła na Leszno i na takiej trasie dotrwała do powstania warszawskiego.

Ponownie linię uruchomiono po wojnie, 17 listopada 1946 roku, na trasie  z Koła przez Młynarską do tymczasowego krańca u zbiegu Młynarskiej i Leszna, w wyniku zmiany oznaczenia linii 16. W czerwcu 1947 roku skierowano ją do nowej pętli Staszica na Woli, a po dwóch miesiącach wydłużono ją przez Towarową na Plac Narutowicza. W takim stanie linia dotrwała do 1954 roku, kiedy to całkowicie zmieniono jej trasę i skierowano z Powązek Wojskowych przez Powązkowską, Okopową, al. Świerczewskiego, Most Śląsko-Dąbrowski i Targową na Dworzec Wschodni. Z powodu modernizacji okolic dworca w roku 1964 linię skierowano najpierw na Czynszową, a potem na Radzymińską. Na Kijowską tramwaj już nie wrócił, gdyż 30 czerwca 1968 roku linia została skierowana przez Aleje Jerozolimskie i al. Waszyngtona na pętlę na Rondzie Wiatraczna.

Po likwidacji torowiska tramwajowego na Powązkowskiej linię 22 skierowano w 1971 roku na pętlę Piaski, a w 1977 wydłużono do Huty. Taka trasa funkcjonowała aż do 31 sierpnia 2009 roku, kiedy to połączono ją z linią 21 i skierowano ją po skróconej trasie z Piasków przez Broniewskiego, Okopową, Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, al. Zieleniecką, Targową i Jagiellońską na Żerań FSO. W związku z budową stacji metra Dworzec Wileński linia od dnia 1 października 2011 została skierowana przez Kijowską do pętli Kawęczyńska-Bazylika. 19 lutego 2015 roku linia 22 przedłużona została na Wiatraczną, w zamian za zlikwidowaną wówczas linię 8
.
Przejazd z 2009 roku, na historycznej trasie z Wiatracznej do Huty (Metra Młociny):


fot. Kakarakak (CC BY SA 2.5, warszawa.wikia.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane