czwartek, 3 grudnia 2015

WARSZAWA: Dworzec Centralny ma 40 lat!

Dworzec Centralny, zaprojektowany przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka, bardzo szybko stał się jednym z symboli Warszawy oraz ikoną modernizmu. Właśnie teraz, a właściwie 5 grudnia (pojutrze), przypada 40. rocznica otwarcia Warszawy Centralnej, która miała miejsce dokładnie w 1975 roku.

Dziś Dworzec inspiruje twórców grafik, designerów i artystów. Budynek dworca to imponująca bryła o niebagatelnej kubaturze 599 996 metrów sześciennych. Hala główna dworca była już przestrzenią dla licytacji, wspólnego czytania książek i wystawy Grand Press Photo. Była zwiedzana w ramach nocy muzeów i lądował w niej wehikuł czasu. Po latach zaniedbania wygląda zdecydowanie lepiej, dzięki przeprowadzonym pracom remontowym. Dysponuje nowoczesnym systemem informacji, przestronnymi pasażami handlowymi i eleganckimi lokalami usługowymi.

Dworzec miał zostać wyburzony, a jego miejsce wypełnić miała nowoczesna, przeszklona konstrukcja. Jednak, na szczęście, plan ten nie został zrealizowany, a obecnie wnętrze hali głównej zostało zmodernizowane. PKP S.A. organizują na tę okoliczność 3-dniowy festyn. Impreza zostanie zorganizowana na terenie dworca, w przestrzeni hali głównej, w tym na antresoli oraz w pomieszczeniach konferencyjnych. Event oparty będzie na koncepcie wehikułu czasu. Na trzy dni dworzec zostanie przeniesiony do roku 1975.

Już jutro, czyli w piątek, 4 grudnia o godzinie 18:00, zainaugurowane zostaną te szczególne dla Warszawy urodziny. W godzinach 19:00-22:00 z dworca Warszawa Centralna odbędzie się wyjazdowe notowanie Listy Przebojów Programu 3 Polskiego Radia. W sobotę, 5 grudnia w godzinach 12:00 – 15:00 na terenie dworca zorganizowana zostanie gra miejska, o godz. 18:00 wystawiony będzie spektakl improwizowany Opera Kolejowa zorganizowany przez Instytut Teatralny. Na godz. 21:00 zaplanowane jest urodzinowy tort, a dodatkową oprawę muzyczną zapewnią Dawid Podsiadło i Andrzej Poniedzielski, dając koncert pod tytułem „My Way”. To już od 22:00.

W niedzielę, 6 grudnia, w godzinach 1:00 – 17:00 odbędzie się natomiast spotkanie z retro Mikołajem. Dodatkowymi atrakcjami będą spacery po dworcu, turniej wiedzy, a także pokazy filmowe, w tym nocny maraton z serialem „Czerdziestolatek”, gdzie budowa Dworca Centralnego była jednym z istotnych elementów fabuły.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane