niedziela, 24 stycznia 2016

ED72 i działające przyciski przy drzwiach

W latach 1993-1997 wrocławski Pafawag wyprodukował serię 21 składów w type ED72, z założenia mających kursować na trasach dalekobieżnych w południowej Polsce, m.in. Katowice - Wisła, Kraków - Rzeszów czy Kraków - Zakopane. Rozmaite unowocześnienia w porównaniu z protoplastami (EN57) spowodowały, że składy te były dużo bardziej komfortowe i przyjazne dla pasażera. Fabrycznie wyposażano je nawet w przyciski indywidualnego otwierania drzwi, które jednak działały krótko.

Kilka dni temu jednak natknąłem się na taką jednostkę, oczekującą na odjazd ze stacji początkowej Krzeszowice. Ku mojemu zdumieniu zauważyłem, że niektóre drzwi są otwarte, a inne pozostają zamknięte. W pierwszej chwili pomyślałem, że Przewozy Regionalne po raz kolejny wypuściły w trasę nie do końca sprawny technicznie skład. Po bliższym zapoznaniu doznałem jednak szoku! Okazało się bowiem, że po raz pierwszy odkąd pamiętam, w składzie ED72 działają przyciski indywidualnego otwierania drzwi! Sprawdziłem osobiście, po naciśnięciu przycisku drzwi otwarły się wdzięcznie.

Jak widać, chcieć to móc. Wysłużone jednostki mimo swojego wieku potrafią być całkiem zgrabne technicznie. Dzięki funkcji przycisku w wagonach było zdecydowanie cieplej niż w normalnym składzie starszego typu, gdzie wszystkie drzwi są otwarte na oścież przez pół godziny. Oby Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych nie spoczął na laurach i zadbał o bezawaryjność tychże przycisków, zwłaszcza zimą.

Działający przycisk przy drzwiach w ED72

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane