piątek, 8 stycznia 2016

Kolejowa Nocna Szyna (KolNosz), część 10: trasa Kraków Płaszów - Przemyśl Główny (Polska)

Pora na południową część kraju zwłaszcza, że ostatnio bliżej jest końca modernizacji korytarza E30 między Krakowem a Rzeszowem. Dziś wycieczka pociągiem TLK Bieszczady na trasie Kraków Płaszów – Rzeszów Główny, czyli linia kolejowa 91.

Linia kolejowa 91 jest stanowi polski odcinek dawnej Kolei Galicyjskiej im. Karola Ludwika, łączącej Kraków ze Lwowem. Pierwsze jednotorowe połączenie ukończono w latach 1856-1861. W 1892 roku kolej została znacjonalizowana przez władze Austro-Węgier i stała się częścią Cesarsko-Królewskich Kolei Państwowych. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 przeszła na własność Polskich Kolei Państwowych. Po II wojnie światowej odcinek na wschód od Medyki został przekuty na rozstaw szerokotorowy i przejęty przez Koleje Radzieckie, od 1991 należy do Kolei Ukraińskich. Pierwszy odcinek, z Krakowa do Dębicy, mający długość 111 kilometrów, otwarto 20 lutego 1856 roku. Już 15 listopada 1858 roku gotowy był odcinek z Dębicy do Rzeszowa. Dalej linia rozbudowała się w przeciągu niespełna 3 lat.

Jest to jedna z najbardziej obciążonych tras kolejowych w Małopolsce, poza tym najważniejsza na Podkarpaciu. Pociągi kursują tu całą dobę, przede wszystkim na trasie z Krakowa do Tarnowa, drugiego największego miasta w województwie małopolskim, a także między Rzeszowem a Przemyślem - to najliczniejsze połączenia na Podkarpaciu. PKP Intercity uruchamia także szereg połączeń dalekobieżnych, a od 13 grudnia 2015 roku także jedną parę kursów Pendolino z Rzeszowa do Gdyni. W wyniku prowadzonych od 2011 roku prac modernizacyjnych na trasie wyremontowano szereg stacji kolejowych, a czas przejazdu nareszcie skrócił się o ponad godzinę, i w przypadku pociągów pospiesznych wynosi średnio nieco ponad 2 godziny dla pociągów z Rzeszowa do Krakowa. Prace na trasie Rzeszów - Przemyśl prowadzono już od 2010 roku.Linia kolejowa 91 na wysokości Rzeszowa Głównego

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane