piątek, 1 stycznia 2016

KRAKÓW: Krakowiaki w komplecie - dobry koniec roku

Wtorkowy poranek. 29 grudnia upłynął w Polsce pod znakiem zmieniającej się aury. Po wiosennych mocno świętach nie zostaje wiele, temperatura spada, a o zmroku nawet odrobinę sypnęło. W Krakowie jednak nie to było najważniejsze. Tego dnia bowiem do zajezdni Podgórze dotarł ostatni, 36 Krakowiak z bydgoskiej Pesy. Zażegnana została więc groźba utraty przez MPK Kraków dofinansowania unijnego na zakup nowego taboru, którego kwota, stanowiąca 80% wartości, wynosi około 230 milionów złotych.

Pierwszy Krakowiak wyprodukowany przez Pesę dotarł do Krakowa latem, dokładnie 28 czerwca. Każdy z tramwajów przyjeżdżał w dwóch „kawałkach”, które spinano już na miejscu. Dokonywali tego niezawodni pracownicy podgórskiej zajezdni, doświadczeni w tego typu operacjach (składano tam większość krakowskim Bombardierów).

Dzięki nowoczesnym tramwajom z linii 4 na stałe zniknęły już składy „stopiątek”. Nowe wozy kursują także na liniach 50 i 52, a weekendy również na 24. Tramwaje, najdłuższe w Polsce, jednorazowo mogą zabrać na pokład około 300 pasażerów. Mają klimatyzację, gniazdka USB oraz specjalne stojaki rowerowe. Są w całości niskopodłogowe.

O ile w Krakowie z dostawami udało się zdążyć z dostawami przed końcem roku, o tyle sytuacja innych miast nie jest tak kolorowa. Wciąż sporo tramwajów brakuje Bydgoszczy. W Łodzi odbiory zakończyły się na szczęście wczoraj. Toruń chyba tez nie dostał jeszcze całego zamówienia. W Warszawie wprawdzie wszystkie zamówione tramwaje już są, ale warunkiem rozliczenia projektu jest dopuszczenie każdego z trzydziestu tramwajów do tzw. testu niezawodności, w ramach którego musi on przejeździć 5 tys. km bez awarii i przestojów. Według stanu na poniedziałek 5 tramwajów takie testy już zakończyło, a kolejne 10 jest w trakcie. Pozostaje połowa. Czy Pesa i przewoźnicy zdążą, zanim stracą pieniądze? Odpowiedź na to pytanie pojawi się w nowym, 2016 roku.

fot. PESA Bydgoszcz S.A.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane