czwartek, 14 stycznia 2016

KRAKÓW: muzyczne pożegnanie "akwariów"

Nieuchronnie zbliża się moment, w którym z krakowskich torowisk zniknie kolejna, niekwestionowana ikona nie tylko Krakowa, ale i polskich tramwajów w ogóle. Chodzi o tramwaje Konstal 105Na, zwane żargonowo akwariami, których dni w królewskim Krakowie są policzone. Dostawy nowych tramwajów z Pesy i planowane kolejne zakupy zbliżają "konstale" ku emeryturze.

W bardzo zabawny sposób postanowili się z nimi pożegnać krakowscy miłośnicy, zrzeszeni w Krakowskim Klubie Modelarzy Kolejowych. Na czele z Piotrem Recławem stworzyli własną wersję teledysku do utworu "Das Model" grupy Kraftwerk, wcielając się roboczo w zespół The Konstalers. Utwór "Model" obiegł krakowski internet lotem błyskawicy. Jak mówi pomysłodawca, idea projektu zrodziła się podczas rozbiórki złomowanych wagonów, z których każdy miłośnik chciał zabrać sobie coś na pamiątkę, najlepiej pulpit motorniczego. W teledysku więc występują rozmaite elementy wyposażenia, a jako keyboardy "zagrały" właśnie wymontowane pulpity.

Te niezwykle pojemne tramwaje woziły krakowskich pasażerów od mniej więcej 40 lat. Budowane w Chorzowie w latach 1973-1979 trwale wpisały się w krajobrazy wszystkich polskich miast z tramwajami. Przez jednych lubiane za przestrzeń i ogromne okna, dające wnętrzu niezwykłą jasność za dnia i pozwalające na podziwianie okolicy nawet na stojąco. Przez większość znienawidzone za dramatycznie wysoką podłogę, słabe ogrzewanie i niewygodne siedzenia. Bez względu na to, jak, to bez wątpienia na długo pozostaną w pamięci mieszkańców Krakowa, a także miłośników tramwajów. Rok 2016 będzie najpewniej ostatnim dla około 70 sztuk tych pojazdów, jakie jeszcze pozostają w Krakowie.


fot. MPK Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane