środa, 27 stycznia 2016

KRAKÓW / NOWY SĄCZ: są pieniądze na remont linii Chabówka - Nowy Sącz

W połowie grudnia na antenie telewizji TVP Info poruszono problem braku pieniędzy na remont linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz, co groziło jej faktycznym zamknięciem i zagładą kultowych pociągów retro, uruchamianych przez skansen w Chabówce. Problem ten szybko się zdezakualizował, bo oto okazuje się, że PKP PLK w swoim budżecie znalazło środki na przeprowadzenie prac. Na remont trasy ma wystarczyć ponad milion złotych.

Środki zostały już zabezpieczone w budżecie operatora infrastruktury kolejowej i prace zapewne ruszyłyby już teraz, gdyby nie zima i niekorzystne warunki. Mimo wszystko jednak planuje się, że modernizacja zostanie zakończona do końca maja. Oczywiście nie będzie to wielka inwestycja, która zmieniłaby na nowoczesny charakter linii. Plan prac zakłada przywrócenie prędkości szlakowej na poziomie 50-60 km/h, co wystarczyłoby w sprawnym prowadzeniu pociągów sezonowych, a także umożliwiłoby uruchomienie na trasie regularnych kursów prowadzonych szynobusami, z atrakcyjnym jak na górskie warunki czasem przejazdu. Prace mają być wykonywane w dwóch etapach: na odcinku Chabówka - Limanowa oraz Limanowa - Nowy Sącz.

Maciej Panasiewicz, dyrektor skansenu w Chabówce zapewnia, że remont nie pójdzie na marne. "Na ten rok mamy sprecyzowane plany. Chcemy kontynuować wakacyjne przewozy retro z Chabówki do Kasiny Wielkiej, a także przygotować specjalną ofertę dla młodzieży która przyjedzie do Małopolski na Światowe Dni Młodzieży. Oprócz tego przygotowujemy się do projektu przejazdów retro na który konkurs będzie ogłaszać Województwo Małopolskie. Linię tę traktujemy jako matecznik dla skansenu i to będzie główna linia jeśli chodzi o kursowanie pociągów retro". 

(informacje dzięki Limanowa.in - limanowski portal informacyjny)

fot. Skansen taboru kolejowego w Chabówce

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane