piątek, 29 stycznia 2016

POMORSKIE: SA101 i SA102 idą w odstawkę

Większość pojazdów SA101 i SA102, zbudowanych na początku lat 90. XX wieku przez ZNTK Poznań, zakończy kursowanie w najbliższych tygodniach.

Seria tych szynobusów, mających w założeniu odmienić wizerunek kolei lokalnych, produkowana była w ZNTK w latach 1991 – 96. Pierwotnie PKP planowało zakup ponad 200 takich pojazdów, a skończyło się na zaledwie sześciu. Od kilku lat wszystkie kursują po lokalnych liniach województwa pomorskiego, głównie na linii Słupsk – Szczecinek, Chojnice – Tczew, Chojnice – Kościerzyna i Chojnice – Szczecinek. Obecnie sprawnych jest tylko 5 z nich. Wśród największych wad tych pojazdów są: niewielka moc i słaba amortyzacja nierówności toru. Pasażerowie skarżą się też na mało wydolne ogrzewanie, nieszczelne okna oraz niewygodne fotele.

Pomorski Oddział Przewozów Regionalnych w Gdyni informuje, że w bieżącym roku wycofane z eksploatacji zostaną szynobusy serii SA101 oraz jeden szynobus serii SA102. W miejsce wycofanego taboru skierowane zostaną dwa pojazdy serii SA133 oraz dwa pojazdy serii SA109 – taką informację na ten temat publikuje portal Rynek Kolejowy, powołując się na informacje uzyskane z PR.

Od końca stycznia SA101 i SA102 na odcinku Słupsk – Szczecinek sukcesywnie będą zastępowane jednostkami SA133, wracającymi po przeglądach. W tym roku Przewozy Regionalne rozpiszą też przetarg na zakup 3 nowych spalinowych zespołów trakcyjnych. Prawdopodobnie trafią one właśnie na Pomorze.

SA101 w Kościerzynie (fot. Yusek CC0 1.0)

1 komentarz :

  1. Bardzo lubię SA101. Dobrze, że zająłeś się tym pojazdem.

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane