czwartek, 21 stycznia 2016

RZESZÓW: coraz bliżej do Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

Jest pierwszy krok w kierunku powstania Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej w Rzeszowie i okolicach. W urzędzie marszałkowskim został w tej sprawie podpisany list intencyjny. Dokument podpisali samorządowcy z kilkunastu podkarpackich gmin, w tym prezydent Rzeszowa. Dokument wyraża zasadniczą wolę współpracy i chęć wspólnej realizacji projektu oraz wstępny podział kompetencji. Liderem projektu będzie samorząd województwa, a lokalne samorządy partnerami. W projekcie będą też uczestniczyć PKP Polskie Linie Kolejowe.

W ramach projektu planowanych jest szereg inwestycji. Między innymi zakup 12 sztuk nowoczesnego taboru oraz budowa zaplecza technicznego dla pojazdów szynowych. Powstanie także 14 nowych przystanków, a stare przystanki i stacje zostaną wyremontowane. Powstanie też zupełnie nowa nitka torów do rzeszowskiego lotniska w Jasionce.

Projekt obejmie swym obszarem gminy zlokalizowane w obrębie linii kolejowych biegnących od Dębicy do Przeworska oraz od Kolbuszowej po Strzyżów. Na terenie tych gmin zostaną wybudowane lub przebudowane drogi dojazdowe do dworców i stacji, powstaną też między innymi parkingi w systemie „Parkuj i Jedź”, na przykład Sędziszowie Małopolskim.

Obiektywnie rzecz ujmując realizacja tego projektu byłaby rewolucją na podkarpackiej kolei jakiej nigdy wcześniej i nigdy później może już nie być. Jeżeli poszłyby za tym weryfikacje na innych trasach kolejowych w województwie, to nic, tylko się cieszyć. Inwestycja została oszacowana na ponad 357 mln złotych. Będzie realizowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane