wtorek, 26 stycznia 2016

SOSNOWIEC: powstanie linia tramwajowa do Klimontowa!

Jak donosi Twoje Zagłębie, jeszcze w tym roku ruszą prace przy przedłużeniu linii tramwajowej w głąb Zagórza, gdzie znajduje się sporo sosnowieckich blokowisk. Mimo wielu wątpliwości to sukces, którego realizację planowano odkąd w ogóle budowano trasę linii 15.

Zadanie obejmie budowę nowego torowiska o długości 10,5 kilometra, zakup 10 nowoczesnych tramwajów niskopodłogowych oraz stworzenie dwóch centrów przesiadkowych na Dańdówce i Zagórzu. Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy to koszt ok. 70 milionów złotych, który obejmuje budowę torowiska od istniejącej pętli w Zagórzu wzdłuż ulicy Lenartowicza, Paderewskiego, Rydza-Śmigłego do skrzyżowania z Braci Mieroszewskich – ten etap prac ma już gotową dokumentację, a także pozwolenie na budowę. Drugi etap to dalsza budowa od 11 Listopada do połączenia z torowiskiem w Dańdówce. Drugi etap ma kosztować 50 milionów (wraz z budową centrów), a zakup taboru szacuje się na kolejne 70 mln.

Z powodu licznych sporów wśród radnych i mieszkańców, Urząd Miejski w Sosnowcu postanowił zorganizować konsultacje, w których udział wzięło ponad 3400 osób. Jedyną dzielnicą, w której mieszkańcy sprzeciwili się inwestycji, było Zagórze – 612 mieszkańców było na nie, a 497 poparło.

W ubiegłym tygodniu sosnowiecki magistrat wysłał do Tramwajów Śląskich pismo, w którym informuje, że miasto zgadza się na inwestycję i prosi o harmonogram prac. Spółka na razie konkretnym planem nie dysponuje, ale pewne szczegóły już zna. Trzeba jeszcze poczekać na szczegóły dotyczące unijnego dofinansowania dla projektu. Tramwaje Śląskie są do zgody miasta nastawione entuzjastycznie. W zasadzie więc pewne jest, że I etap inwestycji ruszy już w 2016 roku.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane