czwartek, 7 stycznia 2016

Stacje kolejowe Polski - Gdańsk Oliwa

Przystanek kolejowy w gdańskiej Oliwie to jest zlokalizowany na wschodniej granicy tej dzielnicy, w miejscu styku z Przymorzem Małym. Stąd bardzo blisko jest do historycznej części Oliwy z archikatedrą i zespołem pałacowo-parkowym. Autobusy komunikacji miejskiej zapewniają dogodny dojazd m.in. do ZOO.

Dworzec został zbudowany i otwarty w 1870 (dokładnie 1 lipca) jako część nowej linii kolejowej ze Szczecina do Gdańska. Była to trzecia utworzona linia kolejowa w Gdańsku (po linii Gdańsk-Tczew i linii kolejowej do Nowego Portu). 1 lipca 1926 Oliwa została przyłączona w granice administracyjne miasta i dotychczasowa nazwa Oliva została zmieniona na Danzig Oliva. 2 stycznia 1952 została uruchomiona linia Szybkiej Kolei Miejskiej wraz z dodatkowym peronem. W latach 2008 – 2014 przeprowadzono gruntowny remont peronów, najpierw SKM, potem dalekobieżnego.

Przystanek posiada jedno przejście podziemne. Obydwa perony są zadaszone, ruch kolejowy sterowany jest za pomocą sygnalizacji świetlnej. Jedna z bocznic przystanku wykorzystywana była do 2012 do ekspozycji wagonów oraz lokomotyw, w trakcie odbywających się cyklicznie Targów Kolejnictwa Trako. Do lat 90. XX w. plac przed dworcem używany był jako przystanek autobusowy PKS.

fot. Paweł Ukole (www.bazakolejowa.pl)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane