środa, 20 stycznia 2016

STALOWA WOLA: dni darmowej komunikacji miejskiej przyczynkiem do rezygnacji biletów w ogóle?

Miejski Zakład Komunalny Stalowa Wola z dniem 1 grudnia powiększył swoje struktury o ZMKS, który realizuje komunikację miejską na terenie miasta. Jako zwieńczenie procesu konsolidacji miejskich spółek w poniedziałek, 7 grudnia, zorganizowany został pierwszy w historii Stalowej Woli dzień darmowej komunikacji miejskiej. Powodzenie akcji spowodowało, że imprezę powtórzono tuż przed Bożym Narodzeniem, w środę, 23 grudnia.

Poza promowaniem nowego operatora darmowy dostęp do komunikacji autobusowej miał pokazać, jakie będzie zainteresowanie pasażerów przejazdami bez konieczności kasowania biletu. Okazało się, że podróżnych było dwa razy tyle, ile zazwyczaj korzysta z miejskich autobusów. Całą akcja miała dać odpowiedź na pytanie, jakie włodarzy Stalowej Woli nurtuje od jakiegoś czasu: wprowadzić darmową komunikację miejską? Prawdopodobnie ostatecznie miasto skłoni się ku takiemu rozwiązaniu, przy czym nie nastąpi to wcześniej niż za 2-3 lata. Najpierw należy uregulować sytuację finansową w kwestii organizacji transportu i dokładnie zaplanować, jaki kształt miałaby przyjąć komunikacja w Stalowej Woli. W pierwszej kolejności w mieście należy wymienić wysłużony tabor na nowy oraz poczynić kroki w kierunku zwiększenia ekologiczności miejskich autobusów. Oficjalnie już rozważa się kwestię inwestycji w tabor elektryczny. Miast chciałoby także zwiększyć ilość wykonywanych codziennie kursów, co wymaga inwestycji w dodatkowy tabor, ponieważ dziś do obsługi 17 linii w dyspozycji pozostają jedynie 32 autobusy.

Póki co w Stalowej Woli będzie więcej dni darmowej komunikacji. Urzędnicy planują ich liczbę na poziomie 4-8 w ciągu roku.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane