wtorek, 5 stycznia 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 55: Końskie

Ciągnąca się przez pół Polski linia kolejowa 25 z Łodzi Kaliskiej do Dębicy radzi sobie w kolejowej rzeczywistości ze zmiennym szczęściem. Jeden z jej najstarszych odcinków do szlak Mikołajów – Skarżysko-Kamienna, otwarty dla ruchu 22 lipca 1885 roku, jako jednotorowy. Trasa ta nigdy nie doczekała się elektryfikacji.

Początkowo pociągi kursowały na całym wspomnianym odcinku. Składy ze Skarżyska-Kamiennej do Tomaszowa Mazowieckiego, a nawet dalej, ciągnięte były najczęściej przez lokomotywy spalinowe SM42 lub SP42, zaprzężone w bezprzedziałowe wagony. Pogarszający się stan infrastruktury, rosnąca konkurencja oraz mało komfortowy tabor przyczyniły się do zawieszenia ruchu między Tomaszowem a Skarżyskiem z dniem 1 sierpnia 2009 roku. Wówczas dostęp do transportu kolejowego straciły zarówno Końskie, jak i Opoczno. W roku 2012 jednak, wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, połączenia Tomaszów Mazowiecki – Opoczno zostały przywrócone. Część tych pociągów zostało wydłużonych do Łodzi. W obecnym rozkładzie kursują 4 pary codziennie i dodatkowe 3 w dni robocze.

Końskie nie miały tyle szczęścia i zostały na lodzie. Od momentu zawieszenia połączeń przed ponad sześcioma laty, składy pasażerskie nie wróciły tam. Stacja w Końskich utrzymywana jest wyłącznie w ruchu towarowym. Składa się z jednego peronu, posiadającego dwie krawędzie, nieczynnego budynku dworcowego oraz kładki nad torami. Budynek o mało reprezentacyjnej bryle to rodzaj patchworkowej budowli o 2-3 kondygnacjach (w zależności od jego jednej z trzech części), przykryty blaszanym dachem z charakterystycznymi dla Galicji naczółkami.

Dworzec w Końskich (fot. Bogdan 100larski, www.panoramio.com)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane