niedziela, 3 stycznia 2016

Tramwaje w Polsce - Warszawa, linia 26

Linia 26 została uruchomiona 23 czerwca 1940 roku po przywróceniu kursów tramwajowych na Marymont wzdłuż zamkniętego przed wojną torowiska na Potockiej. Z pętli Marymont kursowała przez Słowackiego, Mickiewicza, Bonifraterską, Franciszkańską i Gęsią do krańca u zbiegu z Dziką. Wkrótce linię wydłużono dalej na zachód do Okopowej, jednak w listopadzie, w związku z utworzeniem getta warszawskiego, skrócono ją do Placu Krasińskich. Zlikwidowana została 21 września 1941 roku.

Kolejny raz linię uruchomiono 1 czerwca 1942 roku w wyniku zmiany oznaczenia linii 6 z jednoczesnym wydłużeniem trasy. Pojechała wtedy z Cmentarza Bródnowskiego wzdłuż Świętego Wincentego, 11 Listopada, Konopackiej, Wileńskiej, Targowej, al. Zielenieckiej, Alej Jerozolimskich, Alej Ujazdowskich, Bagateli i Puławskiej na Wierzbno, a w 1943 na Służew. W takim stanie linia dotrwała do wybuchu powstania warszawskiego. Już po wojnie linia 26 powróciła 22 grudnia 1946 roku na trasie spod Zajezdni Rakowiec przez Opaczewską i Grójecką na plac Narutowicza. Zlikwidowano ją w 1948 roku w związku z przekuwaniem torów oraz decyzją o ostatecznej likwidacji zajezdni tramwajowej na Opaczewskiej.

22 lipca 1949 roku, w związku z otwarciem Trasy W-Z, przywrócono linię 26 na trasie z pętli Staszica przez al. Świerczewskiego, Targową i Kijowską na Dworzec Wschodni, jednak już w miesiąc później wydłużono jej trasę przez Grochowską na Wiatraczną, a w 1950 roku na Cmentarz Wolski. Bez zmian linia dotrwała aż do 1992 roku, kiedy po oddaniu do użytku nowego torowiska wzdłuż Powstańców Śląskich oraz Górczewskiej pojechała do nowej pętli Osiedle Górczewska. Od tego czasu, nie licząc tymczasowych korekt spowodowanych remontami, ani razu nie zmieniła swojej trasy. Dopiero w związku z budową stacji metra Dworzec Wileński od 1 października 2011 roku linia została skierowana na trasę przez 11 Listopada i Odrowąża na Annopol, a na odcinku Metro Ratusz Arsenał – Wiatraczna zastąpiła ją linia autobusowa 226. Od 25 października 2014 roku, po przywróceniu ruchu tramwajowego na ul. Targowej, linia 26 wróciła na dawną Wiatraczną, a linię 226 zlikwidowano.


www.warszawa.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane