niedziela, 31 stycznia 2016

Tramwaje w Polsce - Warszawa, linia 3

Linia ta, kursująca w całości na prawym brzegu Warszawy nie pojawiła się w regularnym porządku, ponieważ nagranie z jej przejazdu odnalazłem dopiero na początku stycznia. Ma to związek z zakończeniem remontu trasy na Annopol.

Linia 3 została uruchomiona 26 marca 1908 roku jako pierwsza linia tramwaju elektrycznego w Warszawie, kursowała śladem dawnej linii zielonej na trasie z Placu Krasińskich przez Miodową, Krakowskie Przedmieście, Królewską i Marszałkowską na Plac Unii Lubelskiej. Trasa nie zmieniała się aż do 2 października 1927 roku, kiedy przedłużono ją wzdłuż nowo wybudowanej trasy na Rakowieckiej do pętli Rakowiecka. Kolejna zmiana nastąpiła dopiero w 1937 roku, kiedy linię 3 przedłużono początkowo przez Bonifraterską i Szymanowską, a potem nowym wiaduktem żoliborskim i Mickiewicza na Plac Wilsona.

Podczas okupacji linia 3 powróciła już 23 listopada 1939 roku na trasie z Królewskiej na Plac Zbawiciela, a wraz z przywracaniem do ruchu kolejnych odcinków w roku 1941 skierowano ją na pierwotną trasę: Plac Krasińskich – Plac Unii Lubelskiej. Przez kilka miesięcy kursowała wówczas skróconą trasą do Placu Teatralnego, a zaraz potem trafiła na Potocką. Kolejna zmiana miała miejsce w 1943 roku, kiedy trasę wydłużono na Rakowiecką-SGGW przy jednoczesnym skróceniu linii na Plac Wilsona. W lipcu 1944 roku linię na trasę Potocka – Plac Unii Lubelskiej. W tym kształcie kursowała do wybuchu powstania.

Po wojnie "trójkę" uruchomiono 20 lipca 1945 roku na trasie z Odrowąża przez 11 Listopada, Targową i Ząbkowską na pętlę Kawęczyńska-Bazylika, którą w 1946 roku przedłużono na Pelcowiznę. W tym kształcie istniała do 1950 roku, do momentu jej likwidacji. Kilka miesięcy później uruchomiona na trasie Odrowąża do Wiatracznej. Kraniec ten kilka razy zamieniono z pętli Gocławek, na którą linia 3 docierała już stale od 1956 roku.

Kolejna większa zmiana trasy miała miejsce dopiero 17 października 1971 roku, kiedy to w związku z otwarciem nowej trasy wzdłuż Rembielińskiej "trójkę" skierowano do nowej pętli Annopol, a następnie w 1974 roku do pętli Żerań Wschodni. Trasa ta nie zmieniła się do 2006 roku, kiedy została ponownie skrócona na Annopol. Następnie przechodziła jedynie tymczasowe zmiany aż do 1 października 2011 roku, kiedy w związku z budową stacji metra Dworzec Wileński, skrócono ją do trasy Kawęczyńska-Bazylika – Gocławek, którą wkrótce uznano za stałą. 25 października 2014 roku, linia 3 powróciła na dawną trasę do Annopola.


fot. Mikiapole3 CC BY-SA 3.0.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane