środa, 27 stycznia 2016

WARSZAWA: zmiany w regulaminie ZTM - bezdomni i pijani nietykalni w komunikacji miejskiej?

Internet i media wszelakie obiega ostatnio druzgocąca wiadomość o zmianach w regulaminie przewozów, do jakich przymierza się warszawski ZTM. Po zmianie regulaminu pracownicy ZTM ani straż miejska nie będą mogli wyprosić bezdomnego z pojazdów komunikacji publicznej. Chyba, że osoba taka zacznie stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych pasażerów. Radni usuwają bowiem kontrowersyjny przepis o wyrzucaniu ludzi "budzących odrazę".

Pasażerowie komunikacji miejskiej często skarżą się, że nieprzyjemny zapach utrudnia warunki jazdy i proszą o interwencję. Na mocy przepisów, które obowiązywały do tej pory, osoby budzące odrazę otoczenia "mogły być usunięte" przez obsługę pojazdu lub kontrolerów biletów. Wkrótce to się zmieni. A pasażerowie są tym faktem przerażeni i protestują przeciw temu wszelkimi możliwymi sposobami.

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że zmiany mają na celu zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa. Kładą też większy nacisk na ochronę zdrowia, życia i mienia pasażerów. Przepis dotyczący "budzących odrazę" został wprowadzony do regulaminu ZTM w 2012 roku. Często był przedmiotem kontrowersji, głównie ze względu na poziom jego ogólności. Chodziło o subiektywny odbiór tego, co jest dla kogo odrażające. Jednak wyrzucenie zapisu z regulaminu wydaje się być kiepskim rozwiązaniem problemu. Z jednej strony wiadomo, że osoba pijana bądź bezdomna na mrozie może zamarznąć, więc tramwaj i autobus pełnią w takim przypadku rolę ratującą życie i zdrowie. Jednak, co każdy przyzna bez cienia wątpliwości, jeden nieprzyjemnie pachnący delikwent może skutecznie utrudnić życie dziesiątkom osób naraz, zwłaszcza w zimie, gdy trudno wietrzyć pojazd na bieżąco. Wzrosną też koszty sprzątania i dezynfekcji pojazdów, w których zapewne i siedzenia, i podłogi będą miały teraz większy kontakt z wydzielinami ludzkiego ciała (nie oszukujmy się: bezdomni często brudzą, jakkolwiek by tego nie ująć).

Jeśli na jutrzejszej sesji Rady Miasta radni przegłosują uchwałę, nowy regulamin zacznie obowiązywać od marca 2016 roku.

fot. wiadomosci.onet.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane