niedziela, 21 lutego 2016

BYDGOSZCZ - TORUŃ - GORZÓW WIELKOPOLSKI: nowe połączenie do Berlina stało się faktem - niestety tylko do Piły

Wraz z korektą rozkładu jazdy, czyli od 13 marca, miało rozpocząć się kursowanie pociąg międzynarodowy na trasie Toruń Główny – Gorzów Wielkopolski – Berlin. Zgodę na zwiększenie dofinansowania połączenia o kwotę 640 tysięcy złotych, a jednocześnie na jego uruchomienie, wyrazili radni Województwa Lubuskiego podczas sesji 8 lutego. Połączenie obsługiwane będzie przez spółkę Przewozy Regionalne oraz ich podwykonawcę – spółkę Arriva. Niestety, nowe połączenie nie dosięgnie województwa kujawsko-pomorskiego. Ze względu na brak zgody na finansowanie kursów przez Wielkopolskę, pociąg zaczynać i kończyć będzie trasę w Pile. Tym samym dobra rzecz pewnie nie przetrwa zbyt długo.

Trójstronne rozmowy dotyczące uruchomienia połączenia kolejowego na trasie Gorzów Wlkp. – Berlin miały miejsce 28 stycznia. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Zarządu Województwa, spółki Przewozy Regionalne oraz jej podwykonawcy – spółki Arriva. Strony zgodnie oświadczyły, że są zainteresowane współpracą i ustaliły warunki umowy. Udało się wynegocjować kwotę dopłaty na poziomie 15,94 złote za pociągokilometr, która jest poziomie średniej województwa.

Bezpośrednie połączenie do Berlina realizowane będzie w terminie 12 marca do 10 grudnia, czyli do czasu wprowadzenia nowego rozkładu jazdy. Umowa będzie miała charakter pilotażowy i nie może być podpisana na dłuższy czas z uwagi na planowany remont estakady w Gorzowie, którego rozpoczęcie zarządca infrastruktury datuje na grudzień 2016 roku. Połączenie będzie prawdopodobnie obsługiwane przez nowoczesne spalinowe zespoły trakcyjne VT 646 produkcji Stadlera, które są własnością DB Regio. Szkoda jednak, że nie skorzystają z tego ani Bydgoszcz, ani Toruń - miasta popularne wśród niemieckich turystów.

fot.: www.stadlerrail.com

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane