niedziela, 28 lutego 2016

KATOWICE: kiedy pociągiem do Katowice Airport w Pyrzowicach?

PKP PLK wraz z Tauronem przygotowują dokumentację projektu odtworzenia linii kolejowej, umożliwiającej docelowo dojazd do portu lotniczego Katowice Pyrzowice. Projekt notuje opóźnienie, bo pierwotny termin planowany na zeszły rok przesunął się na połowę tego. Dokumentację projektową przygotowuje konsorcjum Projekty Inżynieryjne i Architektoniczne oraz Consultores de Ingenieria Proyectos y Obras S.L. z Madrytu.

Już w sierpniu 2014 roku PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o ogłoszeniu przetargu na dokumentację potrzebną do rewitalizacji i odbudowy linii kolejowej 182 z Tarnowskich Gór do Zawiercia. Zgodnie z ówczesnymi informacjami po wykonaniu projektu, w zależności od przebiegu procedur administracyjnych, prace miały ruszyć możliwie szybko, nawet już w 2016 roku.

Linia kolejowa 182 liczy ponad 45 kilometrów długości. Jest używana jedynie w zasięgu stacji Tarnowskie Góry oraz na odcinku Zawiercie – Pyrzowice (przewozy paliwa do lotniska). Odcinek z Tarnowskich Gór do Mierzęcic jest fizycznie zlikwidowany. Dzięki odbudowie linii dojazd do portu lotniczego mógłby być możliwy zarówno od strony Tarnowskich Gór, jak i Zawiercia. Orientacyjny czas jazdy na lotnisko z Katowic proponowanym połączeniem od strony Zawiercia ma wynosić ok. 45 minut, a przy założeniu, że pociąg zatrzymywałby się także w Zawierciu – około 55 minut.

fot. Gazeta Wyborcza

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane