sobota, 13 lutego 2016

KOLEO na start!

O idei Koleo pisałem już ubiegłym roku, kiedy podawano termin 13 grudnia. Sprawy nieco się opóźniły, ale wszystko zmierza w bardzo dobrym kierunku. Tym samym na polskich torach szykuje się prawdziwa rewolucja. Pod koniec lutego bowiem zainaugurowana ma zostać działalność systemu Koleo. Na początek ma on umożliwiać podróżnym zakup biletów znakomitej większości przewoźników w jednym sklepie internetowym. Istotną zmianą względem dotychczasowych rozwiązań ma być automatyczny dobór najkorzystniejszej cenowo oferty.

3 lutego w Łodzi twórcy systemu Koleo zaprezentowali najważniejsze cechy sklepu internetowego, który rozpocznie swoją działalność 29 lutego. Ma on znacznie ułatwić planowanie podróży, zwłaszcza tych przesiadkowych, bo wyszukiwarka połączeń oprócz godzin odjazdów wskaże również ceny biletów i przeliczy przysługujące podróżnemu ulgi. Dużym udogodnieniem ma być także automatyczny dobór najkorzystniejszej cenowo opcji.

Największą zmianą względem dotychczasowych rozwiązań stosowanych przez przewoźników będzie jednak możliwość zaplanowania podróży przesiadkowych, także z wykorzystaniem pociągów kilku spółek, i jednoczesnego zakupu biletów na całą trasę. Sklep wskaże podróżnemu łączną opłatę za przejazd i pozwoli na wybór zarówno najszybszego, jak i najtańszego połączenia. Możliwe będzie też zapłacenie łącznie za wszystkie odcinki – z wykorzystaniem najpopularniejszych metod płatności w internecie.

Założeniem jest zachowanie takiej samej ceny, jaką podróżny musiałby zapłacić w tradycyjnej kasie bez dodatkowych prowizji czy opłat transakcyjnych. Koleo jest przedsięwzięciem prywatnym, które w założeniu ma funkcjonować na zasadach rynkowych. Przykładami podobnych rozwiązań są Trainline w Anglii czy CaptainTrain we Francji, będące niezależnymi platformami sprzedażowymi.

Jednym z pierwszych podmiotów, które podjęły współpracę z Astarium, była Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Poza nią platforma ma dawać możliwość zakupu biletów na składy PKP Intercity, Przewozów Regionalnych, Arrivy RP czy Kolei Mazowieckich. Docelowo chodzi o objęcie systemem wszystkich pasażerskich przewoźników kolejowych w Polsce.

fot. KOLEO.PL

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane