niedziela, 7 lutego 2016

KRAKÓW: lekkie metro i BRT?

Kraków otrzymał wstępną analizę dotyczącą kierunku rozwoju komunikacji miejskiej. Rekomendowany wariant zawiera budowę jednej linii lekkiego metra oraz dwóch linii metrobusu (BRT). Tunel w pierwszym etapie miałby zostać wykorzystany przez tramwaj.

Studium dla Krakowa przygotowało Biuro Inżynierii Transportu z Poznania. Rekomendowany jest  wariant „Metro MetroBus”, który zakłada powstanie jednej linii metra na trasie W-Z o długości 15,3 km, budowę dwóch linii metrobusu o długości 20,4 km oraz rozbudowę systemu szybkiego tramwaju poprzez modernizację torowisk i priorytety w sygnalizacji. Miałoby powstać 22,5 km nowego torowiska tramwajowego, a do modernizacji przewidziano 46 km torowisk. Zakłada się też rozwój szybkiej kolei aglomeracyjnej. Koszt operacyjny tego wariantu na lata 2020-2049 szacowany jest na 8,7 mld zł.

W pierwszym etapie zakłada się, że tunel, który powstałby pod Starym Miastem (na północ od Rynku Głównego), byłby wykorzystywany do ruchu tramwajowego z możliwością wykorzystania w przyszłości przez metro. Dzięki temu obiekt mógłby służyć w pełni mieszkańcom Krakowa bez względu na dalsze etapy rozbudowy sieci komunikacyjnej i realizację metra. Ważnym elementem projektu jest sieć metrobusu (BRT). Przyjęty wariant zakłada wykorzystanie istniejących i wytyczenie nowych, wydzielonych pasów autobusowych, dostosowanie torowisk tramwajowych do prowadzenia ruchu pojazdów oraz priorytety na skrzyżowaniach.

Według autorów projektu prognozy popytu wskazują na nieefektywność budowy klasycznego metra, stąd propozycja tańszego i ograniczonego rozwiązania w postaci lekkiego metra. Może i jest to prawda, jednak idea metrobusu w Krakowie, prowadzonego przede wszystkim Alejami Trzech Wieszczów wydaje się być pomysłem karkołomnym. Tonące w korkach arterie nie są w stanie udźwignąć dodatkowego obciążenia w postaci szybkiego i częstego metrobusu, którego idea funkcjonowania opiera się na niezależności od innego ruchu kołowego i częstym odjazdom. To się więc raczej nie uda

Na dogłębne analizy trzeba jeszcze trochę poczekać. Dopiero w połowie lutego zespół doradców prezydenta Krakowa przyjmie ostateczną wersję analizy. W lutym zostanie ona też przedstawiona Radzie Miasta. Dla przyjętego wariantu zostanie zlecone opracowanie studium wykonalności z uszczegółowieniem przebiegu.

fot. Urząd Miasta Krakowa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane