piątek, 5 lutego 2016

KRAKÓW: Ring dla Gdańska wozi Krakowian jako Amber Tram

Od 30 stycznia do 14 lutego 2016 roku w Krakowie trwa akcja promocyjna „Gdańsk zaprasza”, a jej największą atrakcją jest tramwaj Ring, przemianowany z tej okazji na Amber Tram. Tramwaj kursuje w weekendy, w godzinach 11-17, na atrakcyjnych turystycznie trasy. Będzie go można jeszcze zobaczyć w dnia 6-7 oraz 13-14 lutego. Akcję zorganizowały wspólnie: Gdańska Organizacja Turystyczna, Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie.

Tamwaj Ring został wyprodukowany przez Gdańską Fabrykę Wagonów w 1930 roku. Powstało zaledwie 6 sztuk w tej serii. Miały obsługiwać trasy z ulicy Łąkowej do nowej wówczas krańcówki w ciągu alei Legionów. Potoczna nazwa tramwaju Ring pochodzi od przedwojennej nazwy ulicy Kościuszki - Ringstrasse.

Tramwaj udało się odzyskać, ponieważ przy okazji tworzenia Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie trafiło tam sporo odnalezionych pojazdów. Z braku pieniędzy przez lata Ring stał nietknięty, ale teraz udało się go wyremontować (zajęło się tym MPK Kraków), a Gdańsk odkupił go za ok. 920 tys. złotych. W drugiej połowie tramwaj zawita do swojego macierzystego miasta, gdzie planowane jest dla niego iście królewskie powitanie.

Ring to wagon dwukierunkowy, budowy metalowo-drewnianej z mosiężnymi wykończeniami. Wnętrze ma utrzymane w tonacji wiśniowej, zgodnie z trendami lat 30. Przy renowacji tramwaju wykorzystano dużą część oryginalnych elementów, m.in. podwozie, elementy okien czy lampy wewnętrzne.

fot. www.gdansk.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane