sobota, 20 lutego 2016

KRAKÓW: ruszyła budowa obwodnicy Bielan

Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczął budowę dwujezdniowej trasy, która połączy autostradowy Węzeł Mirowski w ciągu autostrady A4 oraz drogę wojewódzką 780 Kraków – Chełm Śląski. Inwestycję finansowo wspiera Miasto Kraków.

Nowa droga, o długości około 1 kilometra, połączy ulicę Księcia Józefa i Mirowską, pozwalając na ominięcie dzielnicy Bielany. Najważniejsze jest jednak to, że inwestycja ta zdecydowanie ułatwi dostęp do autostrady dla jadących drogą wojewódzką 780 od strony Alwerni bez konieczności wjeżdżania do Krakowa, z ominięciem drogi wojewódzkiej 774 i węzła Balice. Zgodnie z przewidywaniami dzięki dostępności autostrady zmniejszy się ruch nie tylko na samych Bielanach, ale także potencjalnie na całej trasie do Salwatora, ponieważ dużo łatwiej będzie ominąć Kraków obwodnicą, choćby w drodze do południowych dzielnic, niż brnąć przez centrum miasta.

Początek nowej drogi zaplanowano na granicy Krakowa. W miejscu włączenia do drogi wojewódzkiej (Księcia Józefa) zaprojektowano rondo, do którego przewidziane jest również włączenie drogi gminnej. Od skrzyżowania droga będzie przebiegać na południe w kierunku autostrady. Następnie łukiem na wschód i będzie biec równolegle do autostrady przecinając po drodze istniejące cieki melioracyjne. Dalej droga delikatnie skręci na wschód i za pomocą nowego mostu przekroczy rzekę Sanka. W końcowym odcinku nowa trasa będzie przebiegać w kierunku Mirowskiej, do której zostanie włączona przy pomocy ronda.

Projekt realizowany jest przez Zarząd Dróg Wojewódzkich, a wykonawcą jest firma Skanska. Zadanie współfinansowanie jest przez Województwo Małopolskie i Miasto Kraków, które przekazało pieniądze na projekt, niewielki zakres prac budowlanych oraz wykup gruntów.

fot. Gazeta Krakowska

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane