środa, 24 lutego 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 134: Londyn, District Line

Przenieśmy się teraz do Wielkiej Brytanii, gdzie znajdziemy najstarsze metro na świecie, uruchomione w roku 1863. The Tube, albo bardziej prawidłowo London Underground, to imponująca sieć torowisk i tuneli. W sumie jest to 270 stacji w ramach 11 linii, których łączna długość wynosi aż 402 kilometry.

Na początek zapraszam Was w podróż pociągami District Line. Choć nie jest ona najstarsza, bo otwarto ją dopiero w roku 1868 (!), to pozostaje jedną z najbardziej rozgałęzionych. Składa się bowiem z linii głównej oraz 5 odgałęzień. Na jej trasie znajduje się 60 stacji, w tym 25 podziemnych. Łączna długość linii wynosi 64 kilometry. Korzysta z niej około 173 milionów osób rocznie. Za linię główną District Line uważa się odcinek od Earl's Court do wschodniego krańca Upminster. W okolicach Earl's Court od linii głównej oddzielają się odgałęzienia Edgware Road (północne) i Wimbledon (południowe), a także liczące zaledwie jedną stację odgałęzienie Kensington (Olympia). Z kolei na zachód ciągnie się odgałęzienie Richmond/Ealing, które za stacją Turnham Green rozdziela się na dwie nitki: Richmond i Ealing.

Tak skomplikowany układ linii powoduje, że w praktyce pociągi District Line kursują aż na 5 różnych trasach:
  • Ealing Broadway - Tower Hill
  • Richmond - Upminster
  • Wimbledon - Upminster
  • Wimbledon - Edgware Road
  • Kensington Olympia - High Street Kensington
Linia należy do grupy sub-surface lines, co oznacza, że na odcinkach podziemnych tory w obu kierunkach ułożone są w jednym tunelu na średniej głębokości ok. 5 metrów. Jest oznaczana kolorem zielonym.

Trasa RICHMOND - UPMINSTER


Trasa BARKING - WIMBLEDON


mat. wikipedia.pl (CC BY-SA 3.0)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane