piątek, 19 lutego 2016

POZNAŃ: remont pozostałych peronów Dworca Głównego

Po 4 latach od modernizacji połowy poznańskiego Dworca Głównego nareszcie znalazły się pieniądze na zrobienie porządku z peronami 4, 4a, 5 i 6, znajdującymi się po zachodniej stronie i wchodzącymi w skład tzw. Dworca Zachodniego. Za 40 milionów złotych dokonają tego Torpol oraz PKP Polskie Linie Kolejowe jako inwestor. Prace już się rozpoczęły. Po zakończeniu remontu pasażerowie będą korzystać z odnowionych, w pełni wyposażonych peronów oraz przejścia podziemnego z trzema dodatkowymi windami. Zwiększy się funkcjonalność jednej z największych stacji kolejowych w Polsce, która rocznie obsługuje kilka milionów pasażerów.

Nowa nawierzchnia z granitowych płyt, nowe oświetlenie, ławki, kosze, tablice informacyjne na czterech peronach stacji Poznań Główny zapewnią wyższy komfort podróżnym. Pasażerowie zyskają dodatkowo jedną krawędź peronową, która przed remontem była nieczynna. Perony zostaną oczywiście podniesione, co ułatwi wsiadanie do pociągów. Zabytkowe wiaty w odrestaurowanej formie zostaną zachowane jako połączenie funkcji i elegancji. Informacje o przyjazdach i odjazdach pociągów będą pasażerom przekazywane za pośrednictwem tablic systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, które zostaną na nowo zamontowane po zakończeniu robót.

Zmodernizowany zostanie także tunelu pod wspomnianymi peronami. PLK wyposażą go w dodatkowe 3 windy prowadzące na perony. Pojawi się też monitoring, wymienione będą rozjazdy, szyny i sieć trakcyjna, a całość torowiska na nowo podbita. Prace mają się zakończyć jesienią 2017 roku. Oprócz tego na nowym dworcu w Poznaniu, na peronach 1, 2 i 3 zamontowane będą schody ruchome.

fot. PKP PLK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane