czwartek, 4 lutego 2016

Stacje kolejowe Polski - Gorlice Zagórzany

Pod natchnieniem specjalnego przejazdu linią kolejową 108 postanowiłem dać jeszcze jedną szansę Gorlicom. Stacja Gorlice Zagórzany ma tyle lat, ile cała linia kolejowa tamże. Zbudowana została wraz z kolejnym odcinkiem Galicyjskiej Kolei Transwersalnej w 1884 roku, jako jedna z większych i ważniejszych stacji na wschód od Nowego Sącza. Rok później uruchomiono połączenie do centrum Gorlic, oddalonego od stacji Gorlice Zagórzany o 5 kilometrów. W roku 1988 zakończono elektryfikację linii kolejowych wychodzących z Gorlic Zagórzan we wszystkich trzech kierunkach.

Ruch kolejowy utrzymywano do roku 2010. Później przez 2 lata kursowała tylko komunikacja zastępcza, która w grudniu 2011 roku została zlikwidowana. Obecnie w Zagórzanach znów zatrzymuje się pociąg. Jest to sezonowy TLK Luna na trasie Zagórz – Warszawa, kursujący w weekendy i ferie.

Stacja w Gorlice Zagórzany przez prawie 70 lat od otwarcia nosiła nazwę Zagórzany. Dopiero po roku 1951, kiedy włączono tę miejscowość do Gorlic, zmieniła się nazwa stacji. Linia składa się z 2 peronów. Peron 1, to jednokrawędziowy peron zakończony kozłem oporowym, który umożliwia wjazd jedynie od strony Gorlic – nie ma połączenia z kierunkiem na Stróże ani na Jasło. Peron 2 to peron wyspowy, odprawiający wszystkie pociągi jadące linią zasadniczą. Stacja posiada ponadto co najmniej 2 tory dodatkowe. Na peron 2 prowadzi nieczynna, betonowa kładka – dojście odbywa się w poziomie szyn. Perony są zadbane, peron 2 posiada wiaty. Działa oświetlenie. Stary, galicyjski budynek dworca jest czysty i zadbany, czemu z pewnością przysłużyło się otwarcie w jego wnętrzu restauracji „Stary Dworzec”, bazującej na kolejowych tradycjach i serwującej świetne jedzenie.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane