czwartek, 18 lutego 2016

Stacje kolejowe Polski - Wilczyska

Stacja, a właściwie przystanek kolejowy Wilczyska, pełniący także rolę mijanki, nie ma w sobie tak naprawdę nic szczególnego, poza jednym istotnym elementem. Jest ni dworcowy budynek, wzniesiony na wzór górskich budowli o spadzistych dachach i kamiennym obmurzu.

Przystanek w Wilczyskach uruchomiono 9 lipca 1947 roku i od tej pory prowadzony jest tam ruch zarówno pociągów pasażerskich, jak i towarowych. Przy dwóch jednokrawędziowych, zlokalizowanych po zewnętrznej stronie obu torów, peronach zatrzymują się pociągi REGIO. Stacja posiada mechaniczne kluczowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Obie nastawnie sterują rozjazdami wyposażonymi w kluczowe zamki ryglowe. Wilczyska to ponadto ostatnia mijanka na jednotorowym szlaku od Tarnowa do Stróż, dodatkowo tuż za stacją rozpoczyna się łącznica 619 w kierunku na Gorlice i Jasło, omijająca Stróże. Elektryfikację linii na odcinku przechodzącym przez Wilczyska ukończono w lutym 1986 roku.

Budynek dworcowy w Wilczyskach ma ażurową konstrukcję, wykonaną z profili aluminiowych, z dużą ilością przeszkleń. Obmurze obłożone zostało ozdobnym kamieniem, co nadaje przyjemnego charakteru temu miejscu. Dach, przekryty blachą, wsparty jest na grubych, stalowych profilach, dzięki czemu jest solidny i wygląda monumentalnie, kontrastując nieco z drobną bryłą budowli. Dach jest dwuspadowy, przy czym jego skrzydło północne (od strony Tarnowa) schodzi niżej, prawie do poziomu peronu, i skrywa ławki (mocowane do betonowych, okładanych kamieniem filarów) dając skuteczne schronienie od opadów i wiatru. Mimo swojego ciekawego wyglądu, który nie jest szczególnie popularny na trasie linii 96 (chyba tylko 3 stacje mają tego rodzaju budynek), obiekt pozostaje zamknięty i niszczeje.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane