wtorek, 23 lutego 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 62: Tyszowce (Hrubieszowska Kolej Dojazdowa)

Stacja Tyszowce, właściwie mieszcząca się w miejscowości Lipowiec, stanowiła część sieci kolejek wąskotorowych, budowanych na Roztoczu jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, a uruchomionych już podczas jej trwania. Tak też stało się z linią kolei wąskotorowej Werbkowice Wąskotorowe – Byków, o długości prawie 46 kilometrów, i przebiegającej właśnie przez stację Tyszowce. Linia ta wchodziła w skład sieci Hrubieszowskiej Kolei Dojazdowej (HKD).

Linia otwarta została, początkowo dla ruchu towarowego, w roku 1916. Składy pasażerskie uruchomiono rok później. Kolejka przejeździła kilkadziesiąt lat. Odcinek Łaszczów – Byków zamknięto gdzieś między 1967 a 1977 rokiem, natomiast pozostałą część trasy zamknięto 13 stycznia 1985 roku. W roku 1990 fizycznie zlikwidowano linię. Po śladzie linii do Tyszowiec zbudowano linię normalnotorową prowadzącą z Werbkowic do planowanej cukrowni w, jednakże ta ostatecznie nie powstała, a linię kolejową rozebrano w latach 2000-2001.

Według rozkładów z końca lat 70. XX wieku czas przejazdu był koszmarny – prawie półtorej godziny na trasie Werbkowice – Łaszczów, czyli na 29 kilometrach. Pociągi jednak były ze sobą skomunikowane, co zachęcało mimo wszystko do odbywania podróży.

Fragment trasy kolejowej biegnącej przez Tyszowce - tu w Brodzicy (fot. Bartosz Sajda, brodzica.info)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane