poniedziałek, 22 lutego 2016

WROCŁAW: Dolny Śląsk ratuje kolej, z linią do Stronia Śląskiego na czele

Województwo Dolnośląskie przymierza się do ratowania kilku linii kolejowych, po których od lat nie kursują już pociągi osobowe. Chodzi dokładnie o 8 tras, na które zarząd województwa zamierza przeznaczyć 275 milionów złotych. Z tej kwoty 15 milionów ma trafić na rewitalizację 24-kilometrowej linii kolejowej 322 do Stronia Śląskiego. Ma ona szansę stać się znów prawidziwą turystyczną perłą Dolnego Śląska i Kotliny Kłodzkiej. 

Na razie trwają negocjacje z PKP PLK dotyczące ceny remontu. Prace mogą ruszyć już w tym roku. Linia ta, uruchomiona w roku 1897, funkcjonowała przez ponad 100 lat, dowoziła głównie turystów wybierających się pod Śnieżnik. Ostatni pociąg pasażerski przejechał w 2005 roku. Obecnie jest tam częściowo utrzymywany transport towarowy. Część infrastruktury już została zniszczona, dlatego środki zostaną przeznaczone przede wszystkim na jej odtworzenie.

W katastrofalnym stanie jest także część zabytkowych, szachulcowych dworców stojących przy tej trasie. To unikalna zabudowa kolejowa, która sama w sobie ma szansę być ogromną atrakcją dla turystów. Warunek jest jeden: muszą one zostać wyremontowane i to jak najszybciej - zanim się zawalą.
fot.: dolny-slask.org.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane