piątek, 5 lutego 2016

WROCŁAW: zbliża się Der Kulturzug - Pociąg do Kultury

Coraz bliżej do uruchomienia sezonowego pociągu specjalnego między Berlinem a Wrocławiem, zwanego Der Kulturzug, czyli Pociąg do Kultury. Założenie jest takie, że będzie on kursował w każdy weekend od 30 kwietnia do 25 września oraz 5 i 16 maja (dni świąteczne w Brandenburgii). W Polsce zatrzyma się jedynie na stacji Żary i Żagań.

Początkowo plan zakładał, że „Pociąg do Kultury” będzie kursował jedynie do końca lipca, zaś jego dalsze funkcjonowanie było uzależnione od dofinansowania po stronie polskiej. W ubiegłym roku Berlin i Brandenburgia zabezpieczyły na ten cel 200 tysięcy euro, by zaś mogły jeździć dłużej brakowało 100 tysięcy euro. Dotychczas zarówno miasto Wrocław, dolnośląski Urząd Marszałkowski jak iMinisterstwo Infrastruktury i Budownictwa (wcześniej MIR) konsekwentnie odmawiały dofinansowania.

Tymczasem spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. opublikowała rozkład jazdy „Pociągów do Kultury”, w którym okres kursowania został wydłużony niemal do końca września. Oznaczałoby to, że udało się zdobyć dodatkowe środki na te połączenie. Dodatkowo zaplanowano postoje handlowe jedynie w Żarach i Żaganiu, gdyż najprawdopodobniej tylko te miasta były zainteresowane połączeniem i partycypowaniem w kosztach. Ostatecznych danych jednak nie ma, a cały ambaras z tym połączeniem ciągle jest w toku.

Pociąg Berlin - Wrocław rozpocznie jazdę od stacji Berlin Lichtenberg skąd pojedzie na nowy przystanek dla pociągów regionalnych Berlin Ostkreuz (oben) i dalej przez Görlitzer Bahnhof. Poza Berlinem w Niemczech pociąg zatrzyma się w Cottbus oraz na stacji Forst (Lausitz). Po stronie niemieckiej operatorem będzie DB Regio Nordost, zaś po polskim spółka Koleje Dolnośląskie. Na pokładzie planowane są rozmaite imprezy kulturalne czy też sprzedaż produktów regionalnych. Bilety w Niemczech mają być sprzedawane w cenie specjalnej od 19 euro za jazdę w jedną stronę. Nadal trwają prace nad polską ofertą biletową. Możliwość przewozu roweru w tych pociągach będzie uzależniona od liczby miejsca.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane