środa, 23 marca 2016

CHICAGO: Chińczycy wyprodukują nowe wagony dla metra w Chicago

Skąd Chicago ma wagony metra? Od kanadyjskiego Bombardiera. Od kogo kupi je teraz? Od chińskiego CSR, spółki zależnej przedsiębiorstwa CRRC. Chiński producent taboru kolejowego został wyłoniony jako dostawca 846 nowych wagonów, z których będą zestawione pociągi obsługujące metro w Chicago. Żeby było ciekawiej, producent zbuduje wagony w specjalnie przygotowanym na potrzeby tego kontraktu zakładzie na terenie miasta. Podstawowe zamówienie to 400 wagonów. Kolejne 446 znalazło się w opcji rozszerzenia zamówienia.

Kontrakt opiewa na 1,31 mld i jest to cena aż o 226 mln niższa od oferowanej przez Bombardiera właśnie. Kanadyjski producent dostarczył do Chicago ponad 700 wagonów w ciągu minionych 6 lat. Fabryka na południu miasta kosztować będzie około 40 milionów USD. Sfinansuje ją CSR. Pracę znajdzie tam około 170 osób.

Nowe wagony będą przystosowane do prędkości 110 km/h. Będą miały długość 14,63 m, pełen system informacji pasażerskiej oraz oświetlenie LED. Pierwsze przedseryjne pociągi zostaną dostarczone w roku 2019, a na liniach pojawią się w roku 2020. To drugi amerykański kontrakt na chińskie metro. W roku 2014 firma CNR Changchun wygrała wyścig o zamówienie na 284 wagonów dla Bostonu. Nigdy jednak chiński producent taboru szynowego nie miał szansy wejść na rynek USA z tak ogromną produkcją.

Jeden z pociągów wyprodukowanych przez CSR Nanjing (fot. MBD Design)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane