niedziela, 27 marca 2016

GDAŃSK: modernizacje linii kolejowych w ramach RPO - Pomorze chce reaktywować kolej w Bytowie

Samorząd województwa pomorskiego ogłosił nowy Regionalny Program Operacyjny na do 2023 roku. Wśród licznych inwestycji znajdzie się także modernizacja linii Lipusz - Bytów, a w jej konsekwencji nastąpi powrót pociągów pasażerskich do największego miasta województwa odciętego od zbiorowego transportu szynowego. Zadanie modernizacji linii 212 zostanie połączone z rewitalizacją szlaku Lipusz – Kościerzyna, czyli linii 211. Oczywiście na Pomorzu będą też inne projekty.

Kluczowe będzie wydłużenie torów SKM (linia 250) z Rumii do Wejherowa. Umożliwi to pełną separację ruchu aglomeracyjnego, co szczególnie istotne jest dla przewozów regionalnych i międzyregionalnych w relacji do Słupska i Szczecina. Utrudnia to ruch składów dalekobieżnych, a SKM uniemożliwia ułożenie jednostajnego taktu. Ponadto powstaną dzięki temu dodatkowe przystanki, które dotąd nie mogły istnieć ze względu na przepustowość linii 202. Zmodernizowane mają też zostać: linia 207 Grudziądz - Malbork oraz linia 405 Szczecinek - Ustka, gdzie kończą się prace projektowe. Osobnym zadaniem będzie też modernizacja linii 229 na odcinku Lębork - Łeba.

Z linią 212 może być jednak problem, bo nieczynna w ruchu pasażerskim trasa nie jest już własnością PKP PLK. Właścicielem linii jest Gmina Bytów, która przejęła ją, by uchronić szlak przed fizyczną likwidacją. W imieniu miasta linią zarządza grupa SKPL, utrzymując ją w minimalnym stanie dla przewozów towarowych. PKP PLK odzyskać linii nie chce, a obecni właściciele nie mają środków na wkład własny przy okazji tej inwestycji. Jedyną opcją jest przejęcie linii przez województwo. Ale ono też nie chce mieć na własność linii kolejowej. Kto więc będzie nowym właścicielem linii 212 i czy będzie to PKP PLK. Okaże się w momencie, kiedy trzeba będzie wskazać beneficjenta unijnego projektu.

fot. bytow.naszemiasto.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane