poniedziałek, 21 marca 2016

"Katastrofy komunikacyjne w Polsce" - Odcinek 19: katastrofa samolotu LOT na zboczu Policy

Katastrofa lotnicza, która wydarzyła się na północnym zboczu Policy w Paśmie Babiogórskim, miała miejsce 2 kwietnia 1969 na terenie Skawicy. W katastrofie rozbił się samolot An-24 SP-LTF, lot 165 Polskich Linii Lotniczych LOT. Na pokładzie znajdowały się 53 osoby (47 pasażerów i 6 członków załogi) - wszyscy zginęli.

Samolot rejsowy LOTu wystartował z lotniska Okęcie o 15:20. Planowany czas lotu do Krakowa wynosił 55 minut. Z nieznanych przyczyn samolot zboczył z kursu i rozbił się w górach, w gęsto zalesionym terenie, kilkadziesiąt kilometrów od lotniska w Balicach. Wśród ofiar znajdowali się m.in. polski językoznawca Zenon Klemensiewicz, były minister lasów Stanisław Tkaczow, czternastoletni syn ministra komunikacji Piotra Lewińskiego – Stanisław, duchowny Kościoła Polskokatolickiego Antoni Naumczyk z rodziną, a także pilot szybowcowy i pilot PLL LOT Zbigniew Rawicz, który leciał w roli pasażera.

Ofiary katastrofy upamiętnia stojący w pobliżu szczytu Policy metalowy krzyż. Na szczycie lśni ponadto pomnik w kształcie chromowanego statecznika pionowego z tablicą nazwisk ofiar, ufundowany w 40. rocznicę katastrofy.

Władze w komunikacie oficjalnym nie ujawniły przyczyn katastrofy, które po dziś dzień pozostają niejasne. Niewyjaśnionym jest, jak piloci mogli przeoczyć Kraków przy panującej wówczas dobrej widzalności. Ewentualnym wytłumaczeniem tego faktu może być jakość aparatury nawigacyjnej w Krakowie. Pojawiają się również sugestie, że piloci próbowali uciec z Polski, stąd też ich przelot na niskiej wysokości nad Beskidami, który mógł doprowadzić do katastrofy.


fot. Newsweek

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane