piątek, 18 marca 2016

KATOWICE: wielkie plany Kolei Śląskich w trakcie realizacji

W poniedziałek, 29 lutego, Koleje Śląskie podpisały z Przewozami Regionalnymi umowę dzierżawy z opcją wykupu zaplecza technicznego w Katowicach przy ulicy Raciborskiej. Przeniesienie bazy utrzymaniowo-naprawczej z Łaz do Katowic przyniesie wiele korzyści zarówno śląskiemu przewoźnikowi, jak i jego pasażerom.

- Brak własnego zaplecza technicznego jest dla nas jednym z największych wyzwań. Jednak już w tym roku powinno się to zmienić, ponieważ w ciągu kilku miesięcy chcielibyśmy przenieść nasze zaplecze techniczne do Katowic – zapowiada rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

Spółka zakłada, że po uruchomieniu przejętego zaplecza technicznego przy ul. Raciborskiej uda się stworzyć punkt czyszczenia taboru, co pozytywnie wpłynie na czystość pociągów z zewnętrz. Jedną z wielu korzyści będzie także ograniczenie liczby przejazdów technicznych, co przełoży się m.in. na większą dostępność pojazdów. Dzięki temu możliwa będzie między innymi szybsza reakcja przewoźnika w sytuacjach awaryjnych, na przykład w celu podesłania zastępczego składu.

Z kolei w środę, 9 marca, przedstawiciele spółki podpisali umowę z konsorcjum Banku Polska Kasa Opieki SA i Banku Gospodarstwa Krajowego na emisję obligacji. Pozyskane w ten sposób środki finansowe Koleje Śląskie planują przeznaczyć m.in. na wykup obecnie leasingowanych pojazdów 27web oraz zakup nowych. Spółka będzie wykupywać określoną w harmonogramie część wszystkich obligacji systematycznie co kwartał. Wykup ostatnich obligacji zaplanowany jest pod koniec 2025 roku.

Ponadto w ciągu kilku tygodni spółka zamierza ogłosić przetarg na zakup 7 pojazdów, natomiast minimum 10 planuje nabyć Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Nowe pojazdy mają do 2018 roku zastąpić najstarszy typ wykorzystywanego taboru – dzierżawione od Przewozów Regionalnych pojazdy EN57.

fot. portalsamorzadowy.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane