piątek, 4 marca 2016

Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz) - Część 18: linia kolejowa 074 Čelákovice – Neratovice (Czechy)

Linia kolejowa 074 na trasie Čelákovice – Neratovice utworzona została w dwóch etapach końcem XIX wieku. Linia liczy około 22,5 kilometra długości, jest jednotorowa i nigdy nie doczekała się csieci trakcyjnej, przez co jak wiele czeskich linii lokalnych obsługiwana jest przez małe, spalinowe wagony.

Historia linii ma swój początek w bocznicy kolejowej do cukrowni Bloch, znajdującej się w Kościelcu nad Łabą. Składy towarowe zaczęły nią kursować w roku 1880, a już w roku 1883 uruchomiono połączenie Čelákovice – Brandys nad Łabą. W roku 1899 połączono Brandys z Neratovicami i ostatecznie ukształtowała się linia kolejowa w dzisiejszym przebiegu.

Zarówno Čelákovice, jak i Neratovice, posiadają połączenia kolejowe z Pragą. Z Neratovic można ponadto dojechać linią 092 do Kralup nad Wełtawą, a z Čelákovic do Kolina i Mochova. Na linii dopuszczalna prędkość ruchu pociągów to 60 km/h. Trasa stanowi część Zintegrowanego Transportu w Pradze (PID), gdzie jako linia S23 pociągi kursują przez większą część dnia co 60 minut. Czas przejazdu z rozkładowym, kilkuminutowym postojem na stacji Brandys nad Labem, to około 45 minut.

fot. Wikipedia

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane