piątek, 25 marca 2016

Kolejowa Nocna Szyna (Kolnosz) - Odcinek 21: linia kolejowa 221 Praga - Beneszów koło Pragi (Czechy)

Linia kolejowa 221 w Czeskiej Republice to jedna z ważniejszych tras wychodzących z Pragi. Ciągnie się na odcinku Praga Dworzec Główny – Beneszów koło Pragi i liczy 49 kilometrów długości.

Linię otwarto w roku 1871. 3 września 1871 uruchomiono pierwszy odcinek z Beneszowa do Czerczan. 14 grudnia tego samego roku otwarto linię na odcinku Czerczany – Praga Dworzec Główny. W połowie lat 40. XX wieku rozpoczęła się elektryfikacja praskiego odcinka linii 221, kontynuowana potem w stronę Beneszowa. Linia jest obecnie w całości dwutorowa i zelektryfikowana. Kursują nią pociągi pospieszne do Taboru i Czeskich Budziejowic, oraz osobowe w ramach PID: linia S9 do Beneszowa oraz S29 do Stranczyc. W godzinach szczytu na odcinku Praga Dworzec Główny – Stranczyce częstotliwość kursów dochodzi do 15 minut. Część pociągów z kierunku Beneszowa dojeżdża nawet do Kolina, Pardubic czy Łysej nad Łabą.

Cała linia, poza stacją Beneszów i przystankiem Mrać pozostaje całościowo lub częściowo (zależne od strefy – są cztery) zintegrowana z zintegrowaną Praską komunikacją zbiorową (Pražska integrovana doprava).

W podróż wybierzemy się czeskim EZT 451/452 „Emilka” w czasie, gdy na linii trwały jeszcze prace remontowe. Niestety, część 1 z odcinka Praga Dworzec Główny – Praga Strasznice Przystanek się była „zepsuła”, więc o te kilka minut krócej. Charakterystyczne trzaski starych „Emilek” to już prawie przeszłość na czeskich torach, ale o tym innym razem.
fot. MirKo (ZelPage.cz)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane