sobota, 5 marca 2016

KRAKÓW: Autostrada A4 pod patronatem Żołnierzy Wyklętych?

Czy autostrada A4 stanie się Autostradą Pamięci Żołnierzy Wyklętych? Wiele na to wskazuje, a fundacja Prudentia et Progressus złożyła już wniosek z listą podpisów do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Zbiórka podpisów rozpoczęła się już w zeszłym roku i została zainicjowana przez Grzegorza Piątkowskiego, prezesa fundacji Prudentia et Progressus.

Pomysł zyskał poparcie polityków PiS jeszcze przed wyborami. Fundacja zebrała już 12,5 tysiąca podpisów, które wraz z wnioskiem trafiły do GDDKiA oraz MIBu. Nowa nazwa A4, czyli Autostrada Pamięci Żołnierzy Wyklętych, miałaby być "symbolicznym znakiem męstwa polskich patriotów".

Słowo komentarza: zasadniczo kwestia ta mnie w ogóle nie zajmuje, jednak zastanawia mnie sens nadawania tego rodzaju tytułów wybitnie użytkowym obiektom. Nie dość, że większości korzystających z autostrady patronat z niczym się nie skojarzy, to bynajmniej nie będzie okazji „promowania” Żołnierzy Wyklętych na autostradzie. Martyrologia w przestrzeni publicznej chyba powinna mieć jakieś granice…

fot. Premia CC BY-SA 3.0

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane