wtorek, 22 marca 2016

KRAKÓW: Małopolską zawładną parowozy! Jest dofinansowanie z województwa

Dzięki władzom województwa małopolskiego pociągi retro opanują w tym roku najpiękniejsze trasy regionu! Od maja do grudnia zrealizowanych zostanie ponad 25 przejazdów specjalnych, które dofinansuje Małopolska. Wszystko to w ramach projektu "Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”.

Za organizację przejazdów odpowiadać będzie Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, we współpracy ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce. Województwo przeznaczyło na wsparcie projektu 400 tysięcy złotych w ramach konkursu z dziedziny turystyki "Małopolska Gościnna".

Pociągi pojadą m.in. Galicyjską Koleją Transwersalną na odcinku Chabówka – Nowy Sącz (trwa remont), uznawaną jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce i w Europie. W programie przewidziano atrakcje na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach. Inne trasy dla parowozów to: Chabówka – Nowy Sącz, Chabówka – Zakopane, Nowy Sącz – Biecz, Nowy Sącz – Krynica. W planach pojawiły się także nowe odcinki, gdzie pociągi retro albo dotąd nie kursowały, albo takie wypadki zdarzały się okazjonalnie dawno temu. Do tej drugiej kategorii należą: Chabówka – Sucha Beskidzka – Żywiec, Kraków – Tarnów, Tarnów – Tuchów, Kraków – Wadowice, Kraków – Nowa Huta, Kraków – Wieliczka Rynek, Gorlice – Gorlice Zagórzany.

Szczegółowy harmonogram przejazdów oraz warunki rezerwacji biletów zostanie opublikowany jeszcze w tym miesiącu na stronie internetowej organizatora. Do wycieczek wykorzystywane będą historyczne parowozy i wagony ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, należącego do PKP Cargo S.A.. Wliczając regularne pociągi z Chabówki do Kasiny Wielkiej, uruchamiane niezależnie przez Skansen w Chabówce, łącznie na tory Małopolski wyjedzie w tym roku ponad 100 ogólnodostępnych pociągów retro zestawionych z zabytkowych wagonów, parowozów i historycznych lokomotyw spalinowych.

To pierwszy tak bogaty dla pociągów retro sezon w Małopolsce. Pozostaje jedynie mieć nadzieje, że to tak naprawdę dopiero początek dobrej passy.

fot. Radio Kraków

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane