niedziela, 6 marca 2016

MAŁOPOLSKA: okresowe remonty torów kolejowych i autobusowa komunikacja zastępcza Przewozów Regionalnych

PKP PLK przeprowadzą w Małopolsce liczne roboty utrzymaniowe, które poprawią funkcjonowanie kolei na istotnych dla regionu trasach.. Prace obejmą m.in. remonty wiat, mostów i przejazdów kolejowych.

Przewozy Regionalne wprowadzą na czas prac autobusową komunikację zastępczą, obsługiwaną przez podmioty wyłonione w ramach ogłoszonego przetargu. Obsługa tras autobusami ma zostać wprowadzona czasowo na trasach Skawina – Żywiec, Kalwaria Lanckorona – Bielsko Biała oraz Tarnów – Nowy Sącz – Krynica.

Prace na linii 97 Skawina – Żywiec będą obejmowały naprawę toru wraz z czyszczeniem, podbiciem rozjazdów, naprawę mostu oraz naprawę przejazdu. Podobne prace, obejmujące naprawę toru i podbicie rozjazdów wykonane będą również na linii 117 Kalwaria – Bielsko Biała. W ramach tych prac, na odcinku Wadowice – Bielsko, planowana jest również naprawa główna jednego z przejazdów kolejowych. Na linii 97 Skawina – Kalwaria zamknięcia zaplanowano w okresach: 23-25 marca, 29 marca – 1 kwietnia, 2-3 czerwca oraz 6 czerwca. Na linii 117 Wadowice – Kęty prace prowadzone będą w okresie od 7 do 10 czerwca, z komunikacją zastępczą na odcinku Wadowice – Bielsko Biała.

Prace remontowe na linii 96 Tarnów – Leluchów obejmą m.in. naprawę toru na długości ponad 3 km, wymianę szyn (1, 575 km toru) i około 10 tysięcy sztuk podkładów oraz roboty towarzyszące, w tym oczyszczenie podsypki z podbiciem torów i regulacją sieci trakcyjnej. Pozytywną zmianą dla podróżnych na tej trasie będzie również polepszenie poziomu obsługi na stacjach: Stary Sącz, Bogoniowice Ciężkowice, Bobowa, Grybów, Piwniczna, na których przeprowadzony zostanie lifting wiat peronowych. W Starym Sączu ponadto wymieniona zostanie nawierzchnia peronu i poprawione dojście od strony budynku stacyjnego, co ułatwi dostęp osobom niepełnosprawnym. Prace obejmą również przebudowę 1 przepustu oraz naprawę 7 mostów na linii Tarnów – Leluchów, co poprawi poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i jednocześnie komfort podróżowania na tej trasie, głównie przez likwidację ograniczeń prędkości. Na linii 96 planowane są zamknięcia na odcinku Piwniczna – Muszyna w okresach: 4 – 29 kwietnia, bez sobót i niedziel, i 4-6 maja. Komunikacja zastępcza planowana jest od Piwnicznej do Krynicy, Rytro – Muszyna od 9 do 13 maja. Komunikacja zastępcza planowana jest na odcinku Rytro – Krynica. Jednocześnie trwa budowa nowego mostu będącego łącznicą na trasie Tarnów – Tarnów Filia. Teraz pociągi poruszają się torem bocznym, co wymusza dwukrotny postój w oczekiwaniu na wjazd/wyjazd na stację Tarnów a to przekłada się na wydłużenie czasu przejazdu w relacji Tarnów – Nowy Sącz – Krynica. Otwarcie przeprawy planowane jest na maj.

fot. Dominik Skudlarski (Kurier Kolejowy)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane