środa, 2 marca 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 135: Londyn, Metropolitan Line

Purpurowa Metropolitan Line, a właściwie w kolorze Magenta, to najstarsza linia metra nie tylko w samym Londynie, ale i na świecie. Początkowo kursowała jako Metropolitan Railway. Pierwszy odcinek z Farringdon do Baker Street uruchomiono 10 stycznia 1863 roku. W roku 1865 przedłużono linię do Moorgate, a od 18 listopada 1876 pociągi dojeżdżają do Aldgate. 2 września 1880 wybudowano odcinek do Harrow-on-the-Hill, przez kolejne lata dodając tam pojedyncze stacje. Do roku 1892 zakończono budowę odcinka do stacji Amersham (otwarta 1 września 1892), natomiast w roku 1904 uruchomiono odnogę do Uxbridge.

Dziś linia to 34 stacje i 67 kilometrów tras. W godzinach szczytu kursują na niej 44 składy. Przewozi rocznie blisko 70 milionów pasażerów. W znaczącej części prowadzona jest na powierzchni, a tylko nieco ponad 9 kilometrów torów ułożono w tunelu.

W praktyce (poza godzinami szczytu) pociągi kursują na 4 różnych trasach:
  • Uxbridge - Aldgate
  • Watford - Baker Street
  • Amersham - Baker Street (kursy przyspieszone, zatrzymują się tylko na wybranych stacjach)
  • Chesham - Chalfont & Latimer (połączenie wahadłowe)
W godzinach szczytu struktura kursów staje się jeszcze bardziej złożona.

Linia zaliczana jest do grupy sub-surface lines, co oznacza, że na odcinkach podziemnych tory w obu kierunkach ułożone są w jednym tunelu, na głębokości ok. 5 metrów.fot. Hahifuheho CC0

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane