środa, 16 marca 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 137: Londyn, Jubilee Line

Jubilee Line to jedna z linii głębokiego metra w Londynie, tradycyjnie oznaczana kolorem srebrnym. Jej trasa liczy ponad 36 kilometrów i 27 stacji. Korzysta z niej ok. 127,5 mln pasażerów rocznie. Jest to ponadto jedyna linia, która co najmniej raz spotyka na stacji węzłowej wszystkie pozostałe.

Linia ta powstała w roku 1979. Jej nazwa miała upamiętnić srebrny jubileusz (25-lecie) panowania Elżbiety II. Trzon jej pierwotnego przebiegu stanowiła istniejąca od lat 30. XX wieku trasa od stacji Stanmore do Baker Street, wcześniej funkcjonująca jako odgałęzienie Bakerloo Line. Dołączono do niej nowy odcinek, biegnący od Baker Street do Charing Cross. Na takiej trasie pociągi linii kursowały przez pierwsze 20 lat jej istnienia. Przedłużenie linii było rozważane już na początku lat 80., ale ostatecznie zamiast tego wybudowano Docklands Light Railway. Potem powrócono do idei rozbudowy linii. Prace trwały w latach 1993-1999. Po otwarciu nowego odcinka, linia zyskała 11 stacji, ale straciła Charing Cross - pociągi wjeżdżają w nową część tunelu za Green Park. Jej krańcem południowym została stacja Stratford

Jadąc z północnego krańca Stanmore, pociągi przejeżdżają początkowo odcinek na powierzchni. Dopiero za stacją Finchley Road wjeżdżają do tunelu. Kolejnych 13 stacji znajduje się pod ziemią. Za stacją North Greenwich składy znów wynurzają się na powierzchnię. Trzy ostatnie stacje mają charakter naziemny. Większość stacji na odcinku oddanym do użytku w 1999 (za Green Park) została wybudowana przy okazji przedłużania linii. Stanowią najnowsze stacje w całej sieci metra: wyróżniają się nowoczesną architekturą i dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. Należą do największych pod względem powierzchni oraz, ze względu na zastosowane systemy ochrony przed różnego typu zagrożeniami, do najbezpieczniejszych ze stacji londyńskiego metra.CC BY-SA 3.0 (Wikimedia Commons)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane