środa, 30 marca 2016

"Nocna Szyna" Odcinek 139: Londyn, Piccadilly Line

Piccadilly line to jedna ważniejszych z linii metra w Londynie. Oznaczana kolorem ciemnoniebieskim, istnieje od 1906 roku. Obecnie liczy 53 stacje, w tym 25 podziemnych, a łączna długość jej trasy wynosi 71 kilometrów. Korzysta z niej ok. 176 milionów pasażerów rocznie.

Linia składa się z odcinka głównego, biegnącego od wschodniego krańca Cockfosters do stacji Acton Town, oraz z dwóch odgałęzień. Pierwsze z nich prowadzi do krańca Uxbridge i w końcowej części pokrywa się z jedną z odnóg Metropolitan line. Drugie łączy centrum Londynu z lotniskiem Heathrow.

Pierwszy odcinek dzisiejszej Piccadilly Line, zawdzięczającej swoją nazwę Piccadilly Circus, uruchomiono 15 grudnia 1906 roku na trasie Finsbury Park - Hammersmith. Stację Piccadilly Circus uruchmiono w roku 1928. W latach 30. XX wieku zbudowano przedłużenie trasy na północ, do Cockfosters (ukończono 19 lipca 1933). W podobnym okresie przedłużano linię na zachód, do Northfields i Hounslow, a także do Uxbridge. W roku 1977 linia dotarła do terminali 1,2 i 3 na Heathrow, a potem także do terminali 4 i 5 (terminal 4 obsługiwany jest okrężnie). Podczas zamachów bombowych na metro w Londynie to właśnie na linii Piccadilly zginęło najwięcej osób.

Linia zaliczana jest do grupy "deep level lines", co oznacza, że na odcinkach podziemnych tor w każdą stronę ułożony został w osobnym tunelu, na średniej głębokości ok. 20 metrów.fot. Sunil060902, CC BY-SA 3.0

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane