niedziela, 13 marca 2016

NOWY JORK: Oculus za 4 miliardy USD pokazany mieszkańcom i gościom

Oculus, główna i najważniejsza część nowego terminalu komunikacyjnego, otwartego w miejscu pamiętnych wież WTC, przypomina białą gołębicę zrywającą się do lotu. Jak feniks z popiołów to miejsce odrodziło się po kilkunastu latach tam, gdzie śmierć zebrała ogromne żniwo. Podczas ataku na World Trade Center zginęły niemal 3000 osób, zniszczeniu uległo znaczne mienie, także podziemne stacje metra. Węzeł komunikacyjny jest częścią ogromnej przebudowy na zniszczonym obszarze "Ground Zero" w Nowym Jorku. Główny hall nowego centrum transportowego 3 marca otwarto dla publiczności.

Oculus stanowi centralną część obiektu, nazwanego World Trade Center Transportation Hub. Został on zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatrava. Budowa trwała 10 lat i pochłonęła prawie 4 miliardy dolarów, przekraczając dwukrotnie budżet. Wiele opinii wskazuje, że to najdroższa stacja metra na świecie. Na konstrukcję zużyto 12,5 tysięcy ton stali. Węzeł komunikacyjny daje dogodny dostęp do 11 linii metra, kolejki Port Authority Trans-Hudson (PATH), połączeń promowych Battery Park City Ferry Terminal, a także World Trade Center Memorial Site, wież WTC, World Financial Center i Winter Garden.

Szacuje się, że ze stacji będzie korzystało codziennie około 200-250 tysięcy pasażerów. Znajdzie się tu także część handlowa z kawiarniami i restauracjami. O ile oczywiście rozumiem ideę, jaka przyświecała stworzeniu tego miejsca, to jednak uważam, że wydatkowanie takich pieniędzy na stację metra jest co najmniej dziwne. Nie ma tu znaczenia, jak bardzo ma być ona pomnikiem. Ale, kto bogatemu zabroni.

Prawda, że imponujące? (mat. Onet)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane