piątek, 11 marca 2016

ŁÓDŹ: nocne tramwaje do Konstantynowa!

W miniony piątek, 3 marca, w trasę po raz pierwszy po kilkunastu latach wyjechała nocna linia tramwajowa z Łodzi do Konstantynowa Łódzkiego. Po likwidacji linii 101 w roku 2001 w Łodzi nie było ani jednej nocnej linii tramwajowej. Zaplanowano dwa kursy w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. Godziny odjazdu z Łodzi: 0:30 i 2:30.

Czas przejazdu wynosi 41 minut z Łodzi do Konstantynowa i 43 w przeciwnym kierunku. Z trójkąta manewrowego przy Placu Wolności w Konstantynowie (odjazdy o 1.47 i 3.14; drugi z nich to kurs zjazdowy do zajezdni Telefoniczna) trasa przebiega do skrzyżowania Legionów – al. Włókniarzy, następnie przez Zieloną i al. Kościuszki (obok centralnego przystanku przesiadkowego autobusów nocnych) do przystanku Piotrkowska Centrum. N9 to pierwsza linia wykorzystująca w planowym ruchu pętlę uliczną Kościuszki – Żwirki – Piotrkowska.

Kwestie finansowe, związane z uruchomieniem linii zabezpiecza budżet Konstantynowa Łódzkiego. Wszystko to dzięki mieszkańcom, którzy poparli takie rozwiązanie w głosowaniu nad budżetem partycypacyjnym. Koszt funkcjonowania nocnego tramwaju do końca roku ma wynieść około 12 tysięcy złotych. Jeżeli połączenie będzie cieszyło się zainteresowaniem, możliwe będzie jego finansowanie w przyszłym roku już według planowych zadań budżetowych, bez konieczności przegłosowania przez mieszkańców.

Konstantynów Łódzki był ostatnim z większych miast wokół Łodzi, które nie miało dotąd żadnego nocnego połączenia ze stolicą. Zgierz i Ozorków mają nocne kursy linii 46, a Pabianice i Aleksandrów Łódzki autobusy. Teraz sprawa nocnej komunikacji podmiejskiej wreszcie została domknięta.

fot Konrad Ciężki (Radio Łódź)

1 komentarz :

  1. Dlaczego do ilustracji tego wpisu użyto zdjęcia, którego jestem autorem? Bez mojej wiedzy. Fakturę za fotografię na kogo wystawić?

    OdpowiedzUsuń

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane