sobota, 26 marca 2016

SŁOWACJA: Hyperloop z Wiednia przez Bratysławę do Budapesztu?

Ta informacja chyba przebija wszystkie europejskie wydarzenia komunikacyjne dziesięciolecia. Przedstawiciele Hyperloop Transportation Technologies (HTT), czyli systemu transportu wysokich prędkości, rozmawiali w ubiegłym tygodniu z władzami Słowacji na temat ewentualnego połączenia Bratysławy ze stolicami sąsiednich państw - Austrii i Węgier.

Samochodem z Bratysławy do Wiednia potrzebujemy około godzinę. Dzięki systemowi kapsuł Hyperloop czas podróży mógłby wynieść nawet około 8 minut. Do Budapesztu w dziesięć, zamiast nawet 3 godzin samochodem. Słowacja jest do projektu nastawiona entuzjastycznie.

Projekt Hyperloop jest pomysłem szefa Tesli i SpaceX Elona Muska. W sierpniu 2013 roku ogłosił plan wart 6 mld dolarów, który doprowadzić ma do połączenia Los Angeles i San Francisco. Podróż specjalnymi kapsułami miałaby trwać 30 minut. Jednak w pewnym momencie Musk zrezygnował z finansowania projektu i postanowił przekazać go zainteresowanym stronom - w tym wypadku HTT. Oni z kolei ogłosili w styczniu, że otrzymali od kalifornijskiego hrabstwa King pozwolenie na budowę toru próbnego o długości ponad 8 km. Prace mają potrwać do 2018 roku kiedy cała infrastruktura zostanie oddana do użytku. Tam system będzie sprawdzany.

Według założeń Muska podróż Hyperloop będzie odbywać się wewnątrz stalowych kapsuł poruszających się z prędkością ponad 1,2 tys. km/h. Szef Tesli tłumaczył wcześniej, że Hyperloop ma stanowić połączenie samolotów Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja. Kapsuły mają być wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze łączącej miejsca docelowe.

Idea działania Hyperloop (fot.: Dailymail.uk)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane