czwartek, 24 marca 2016

Stacje kolejowe Polski - Wrocław Psie Pole

Wrocławska stacja kolejowa w Psim Polu to najbardziej wysunięty na wschód miasta przystanek kolejowy. Jego dogodne położenie w centrum dzielnicy (choć z dala od dużych osiedli) sprzyja korzystaniu z kolei. Przez stację przebiega linia kolejowa 143 Kalety – Wrocław Mikołajów, oraz ma tu swój początek reaktywowana w 2009 roku, 20-kilometrowa linia 326 do Trzebnicy, popularna wśród pasażerów.

Stację uruchomiono 28 maja 1868 roku pod nazwą Hundsfeld. Wówczas jeszcze mieściła się na terenie osobnego miasta, założonego prawdopodobnie jeszcze w XIV wieku. Po przyłączeniu Psiego Pola do Wrocławia w roku 1928 przez kilkanaście lat stacja nosiła nazwę Breslau Hundsfeld, a od roku 1945 ma obecną nazwę. Po zakończeniu II wojny światowej pociągi z centralnej Polski kończyły początkowo bieg właśnie w stacji Wrocław Psie Pole.

Stacja składa się z dwóch peronów, z których jeden posiada możliwość odprawy na dwie strony. Przy stacji wznosi się stosunkowo niewielki, piętrowy budynek dworcowy, wyposażony w drewnianą wiatę od strony peronów. Wprawdzie kasa pozostaje zamknięta, to czynna jest poczekalnia, utrzymana zresztą w czystości i schludna. Reszta budynku pełni funkcje mieszkalne. Na stacji zatrzymują się pociągi Kolei Dolnośląskich i Przewozów Regionalnych.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane