wtorek, 8 marca 2016

"Tam pociągiem nie dojedziesz" Odcinek 64: Syców

Linię kolejową 181, przebiegającą przez miasteczko Syców, otwierano oczywiście etapami. Pierwszy odcinek z Oleśnicy do Sycowa właśnie uruchomiono 10 listopada 1871 roku. Potem była trasa do Kępna (1 marca 1872), Wieruszowa (26 maja 1872), a finalnie, 1 listopada 1926 roku otwarto odcinek Wieruszów – Herby Nowe przez Wieluń, tym samym budowa niemal 150-kilometrowej linii została ukończona.

Podczas gdy odcinek z Herbów do Kępna zelektryfikowano w roku 1981, to odcinek przez Syców pozostał bez zmian aż do roku 2002, kiedy to z dniem 1 października wstrzymano ruch pociągów pasażerskich na trasie Kępno – Oleśnica, a w rok później także towarowych.

Od tej pory nieczynna pozostaje także stacja kolejowa w Sycowie. Miejsce to oddalone jest od centrum miejscowości o około 2 kilometry, co nie działa na korzyść kolei w najmniejszym stopniu. Stacja składa się z dwóch peronów, posiadających w sumie 3 krawędzie. Istnieją też tory dodatkowe. Historycznie stacja ta stanowiła granicę między zaborem niemieckim a rosyjskim (znajdowała się po niemieckiej stronie), stąd wielkość dworcowego budynku. Zabudowania stacji pozostają częściowo zamieszkałe, pozostała ich część popada w ruinę.

fot. Z.J. Sikora (Ogólnopolska Baza Kolejowa)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane