wtorek, 29 marca 2016

WARSZAWA: rekordowe zakupy Kolei Mazowieckich

Jeszcze w tym roku Koleje Mazowieckie ogłoszą przetarg na dostawę 6 pięcioczłonowych pociągów – to początek planu taborowego, który zakłada w sumie zakup aż 71 nowych EZTów. KM od kilku lat rozważały przedłużenie posiadanych czteroczłonowych pociągów Elf i Flirt o dodatkowy człon, w celu lepszego wykorzystania długości peronów. Zamiast tego jednak zdecydowano o zakupie nowych jednostek. Spółka planuje rozpisać postępowanie na wybór wykonawcy w maju tego roku, a dostawy mają się zakończyć 30 listopada 2017 roku. W ramach zamówienia spółka zleci czteroletnie utrzymanie pojazdów.

Już rozpoczętym projektem jest także modernizacja ostatnich pojazdów EN57. Modernizację z naprawą P5 przejdzie 39 pojazdów za 214,1 mln zł netto. Pierwsze składy zostały już przekazane do modernizacji, a ich odbiór planowany jest w maju. Ostatni zmodernizowany EN57 ma być gotowy przed końcem maja 2017 roku.

Następny w kolejności jest zapowiedziany już zakup 10 dwuczłonowych zespołów trakcyjnych, przeznaczonych przede wszystkim na trasy na południu województwa. Na ten cel spółka przeznaczy 217,8 mln zł netto, a dostawy taboru mają trwać do końca marca 2018 roku. W przygotowaniu, w związku z planem wycofywania z eksploatacji najstarszych pojazdów serii EN57, jest kolejny przetarg - na zakup aż 55 elektrycznych zespołów trakcyjnych z piętnastoletnim utrzymaniem. Przy szacowanej wartości ponad 2 miliardów złotych będzie to największy projekt zakupu taboru w nowoczesnej historii Polski, który przebije nawet zakup Pendolino. Początek postępowania przewidywany jest na 2019 rok a dostawy mają się zakończyć w listopadzie 2022 roku.

Informacje o planach taborowych spółka przedstawiła podczas niedawnego Europejskiego Forum Taborowego.

fot. Fakt

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane