niedziela, 6 marca 2016

WASZYNGTON: reaktywacja tramwaju po 54 latach!

W sobotę, 27 lutego, po kilkunastu latach bojów, problemów finansowych oraz wielu zmian koncepcji, udało się uruchomić w stolicy Stanów Zjednoczonych pierwszą od 54 lat linię tramwajową. Wcześniejszy układ komunikacji tramwajowej w mieście zlikwidowano w 28 stycznia 1962, po 100 latach funkcjonowania.

Na inauguracji linii pojawiło się kilkuset mieszkańców Waszyngtonu. Linia biegnie ulicą H Street i łączy stację kolejową Union z ulicą Benning Road. Odcinek jest pierwszym elementem zapowiadanego wcześniej systemu tramwajowego Waszyngtonu. W 2005 roku zakładano, że pierwszy odcinek sieci zostanie uruchomiony w 2006 roku oraz że do 2030 roku w mieście będzie 40 km linii tramwajowych. Wartość całej inwestycji szacowano wówczas na 1 mld dolarów, tymczasem budowa i uruchomienie pierwszego, liczącego 3,9 km linii, pochłonęła już 200 mln dolarów. Z planowanych 40 km sieci dziś mówi się o budowie zaledwie jednej trzeciej.

Tramwaje będą kursowały od poniedziałku do soboty. Niedziele będą zarezerwowane na prace utrzymaniowe. Darmowe przejazdy będą obowiązywały przynajmniej przez pół roku. Pięć tramwajów będzie obsługiwało osiem przystanków w takcie 15-minutowym. Szósty tramwaj czeka w tej chwili na naprawę. Po jego ponownym uruchomieniu, częstotliwość kursowania będzie większa - nawet do sześciu tramwajów na godzinę. Na razie zarządca transportu nie spodziewa się zbyt dużego zainteresowania linią, szczególnie że na podobnej trasie kursuje linia autobusowa X2, z której każdego dnia korzysta około 16 tys, pasażerów. Prace nad przywróceniem tramwajów do miasta rozpoczęto od projektów i budżetu w roku 2002. Tak więc po 14 latach udało się domknąć niespełna 4-kilometrowy fragment. A mówią, że w Polsce mamy problemy…

fot.: www.zdnet.com

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Anonimowe komentarze nie będą akceptowane